Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Пак скандал с компанията на отровен оръжеен търговец - заради запор

23 юни 2020, 16:15 часа • 5448 прочитания

Нов скандал се оформи относно оръжейната компания "Емко", чийто собственик Емилиян Гебрев преживя опит за убийство, при това с отрова - в случай, наподобяващ сюжета на този със Сергей Скрипал и дъщеря му. Случаят имаше и международен отзвук, като The New York Times му посвети внимание. Версията на прокуратурата е, че причина за покушението не била битката за "Дунарит" като част от наследството на КТБ. Издирват се трима руснаци като потенциални убийци.

Още: "Няма заплахи": МВР разкри кое е породило сигналите за бомби в училищата

Още: Окончателно: Доживотен затвор за убиеца от "Соло"

Сега Mediapool съобщава, че инвестиция на "Емко" била спряна от ДАНС заради сигнал за пране на пари. Но доказателствата, че парите са законни, "изчезнали" и затова е потвърден запор върху сметки, като ситуацията се развила по време на извънредното положение заради коронавируса и съответно при затворени съдилища "Емко" не е могла да обжалва, гласи писмо от самото предприятие.

От "Емко" посочват, че целта на инвестицията е била финансово укрепване, създаване на материални буфери и гарантиране на заплатите на работниците и служителите, които са над 2000 души. От компанията определят станалото като "груби процесуални нарушения и погазване на принципите на правовата държава от страна на специализираното наказателно правосъдие в България".

"Подадените впоследствие жалби срещу запора към Специализиран Апелативен Наказателен Съд, както и към Софийски Апелативен Съд са придружени с класьори с доказателствени материали да произхода на средствата. Приложените документи категорично удостоверяват законността на произхода на парите по превода - лични средства от изплащане на дивидент от дейността на фирмите, след платени данъци. Доказателствените материали, защитаващи позицията на "Емко" изчезват", посочват от "Емко".

Още: Укривали данъци и не внасяли осигуровки: Разбиха престъпна група, ощетявала бюджета с милиони

Още: При опит да бъде нелегално пренесен: Хванаха голямо количество фреон във Видин

На закрито заседание съдът потвърдил запора, а от дружеството посочват, че като мотив е посочен именно липсата на доказателствения материал на "Емко".

Става дума за запор върху лична сметка на Гебрев в ДСК, в която имало 2,3 млн. лв. Наложен е по силата на Закона за мерките срещу изпирането на пари. Неговите разпоредби дават възможност на шефа на специализираната дирекция "Финансово разузнаване" в ДАНС да спре сделка или операция за пет дни, а след това да уведоми прокуратурата, която пък да поиска налагане на запор. А в определението на специализирания съд по случая се казва, че от "Емко" казали, че ще представят писмени доказателства за невинността си, но такива не били предадени.

Няколко дни по-късно адвокатите на Гебрев подават нова жалба, в която настояват за преразглеждане на делото. Те твърдят, че заради "недобросъвестно поведение" на служител от деловодството не са успели да докажат, че парите са със законен произход. Съдът отхвърля тази жалба, тъй като вече се е произнасял по същия въпрос, определението му е окончателно.

Това е накарало "Емко" да се жалва пред министъра на правосъдието, до членовете на Висшия съдебен съвет (ВСС), до Инспектората на ВСС, до президента и до премиера. Според "Емко" станалото граничи с криминално престъпление, което трябва да бъде надлежно разследвано.

Още: Катастрофа с автобус на АМ „Хемус“, има огромно задръстване

Още: Множество сигнали за бомби в училища в страната

Миналата година антикорупционната комисия КПКОНПИ заведе дело за имущество за 13.3 млн. лв. срещу Гебрев и сина му. Затова и Гебрев често говори, главно пред bTV, за оказвана му репресия.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес