Управителният съвет на Съюза на съдиите в България изрази „тежко възмущение“ от решението на Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС) от 12 ноември да назначи досегашния председател на Върховния административен съд (ВАС) Георги Чолаков за временно изпълняващ същата длъжност и след изтичането на мандата му.
Още: Полицията откри избягалия арестант от Бургас
Още: Удължиха ареста на мъж, заловен с 10 кг наркотици в София
Още: Случаят "Сарафов" се повтаря: Георги Чолаков остава във ВАС до избор на нов председател
Това е в противоречие с тълкувание на Конституционния съд в решение от 2005 г., според което мандатите на председателите на върховните съдилища не следва да се продължават.
Провалената процедура
Чолаков ще остане на поста за неопределено време – до встъпването на следващ титуляр. Само че на всички четири заседания на ВСС, определени специално за издигане на номинации за ръководител на ВАС, не бе лансирана нито една кандидатура. Самите съдии от Върховния административен съд също пропуснаха шансовете си да предложат на ВСС свой кандидат.
Още: Изчезват ли половин милион лева от бюджета за борба с домашното насилие? Активисти алармират
Още: Кьовеши обвини българи за измама по проект за отпадъци за 3.46 млн. евро
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В резервната гума: Кокаин за над 1 млн. лв. хванаха на “Капитан Андреево“ (СНИМКИ)
Снимка: БГНЕС
Така се стигна до прекратяване на процедурата. Сега тя трябва да бъде открита отново, а дотогава Чолаков ще остане на поста като изпълняващ функциите председател. Мандатът му формално изтича на 22 ноември.
Още: И при последната възможност: Няма номинации за председател на ВАС
Още: Нови доказателства и разпит на таен свидетел: Лъчезар Ставрев се изправи пред съда
Още: Спряха незаконни платформи за стрийминг и нелегална IP телевизия, нанесли щети за над 3 млрд. евро
Съюзът на съдиите вижда хора, които могат да управляват ВАС
В своя позиция Съюзът на съдиите призовава Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет да отмени решението си Георги Чолаков да остане председател и след изтичане на мандата.
"Във ВАС правораздават над 100 съдии, всички те имат достатъчен професионален опит, а поне няколко притежават и управленски качества, за да поемат временно управлението му", пишат от ССБ.
Съдийското обединение поставя под въпрос качествата на Чолаков да ръководи ВАС, като посочените примери са блокираният с активното му участие конкурс за повишаване на съдии в търговските отделения на апелативните съдилища, както и "толерирането на непрозрачност" в работата на Върховния административен съд.
Конституционният съд трябва да бъде сезиран с въпроса дали е допустимо овластяване на титулярите начело на върховните съдилища и извън техните мандати - под формата на определянето им за изпълняващи функциите до избор на техни приемници - считат от Съюза на съдиите в България.
"Когато една група хора, позовавайки се на фактически неограничената си власт, за да капсулират и поддържат същата със създаване на непробиваеми привилегировани групи, без да вземат предвид интересите на правосъдието и смисъла на функциите си в държавното управление, накрая рискува да бъде лишена от цялата си власт по хаотичен, но неизбежен начин. Цената на това обаче се плаща не само от самозабравилата се група, а от цялото общество", завършва позицията на съюза.