Върховният касационен съд окончателно осъди двамата машинисти за влаковата катастрофа в шуменското село Хитрино. Инцидентът стана на 10 декември 2016 г., като след дерайлиране на част от товарната влакова композиция изтече газ пропилен. Той експлодира и се запали, при което загинаха 7 души.
Още: Груби нарушения предхождали влаковата катастрофа: Страшен разказ за случилото се край Локорско
Още: Съдът отхвърли иск на "Сиела Норма" за 43 млн. лв. срещу ЦИК
Димитър Махнев получава присъда от 15 години затвор, а Радослав Петков е лишен от свобода за 10 години.
Това съобщи за БТА един от адвокатите по делото Николай Димитров, а информацията се появи и в bTV, които цитират свои източници. Актът на върховните съдии още не е качен на сайта на ВКС, тъй като когато става въпрос за ефективни наказания, прокуратурата първо трябва да информира съда, че е предприела стъпки към изпълнението им.
Според обвинителния акт при управление на товарен влак двамата машинисти са нарушили правилата за движение. Композицията е навлязла в гара Хитрино със 78 км/ч. Прокуратурата твърди, че Махнев и Петков не са изпълнили указанията на предупредителния семафор, който обозначавал скорост от 40 км/ч.
Още: Катастрофа с автомобил на НСО в София
Още: Министърът на правосъдието свиква извънредно Пленума на ВСС - решава се съдбата на Сарафов
Според съда двамата по непредпазливост са причинили смъртта на седем души, с тежки телесни повреди са четирима, а други 10 души са със средни телесни повреди. Десетки домове бяха унищожени вследствие на взрива от катастрофата.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Повдигнаха обвинение на задържания шеф в СДВР, осигурявал фиктивни адреси на бежанци
Още: Руси Алексиев е новият председател на Софийския градски съд, реши ВСС
Обвиняемите също така са лишени от право да управляват железопътен състав за определен период от време.
ВКС потвърждава окончателно присъдите на предходната инстанция. В началото на 2020 г. Окръжният съд в Шумен определи на Михнев, който е първи машинист на влака, 15 години затвор, а колегата му Петков получи 10 години лишаване от свобода. През май 2021 г. по делото се произнесе и Апелативният съд във Варна, като потвърди присъдите на окръжния съд.
ОЩЕ: Варненският апелативен съд потвърди присъдите по делото "Хитрино"
Още: Пресякоха канал за трафик на мигранти
Още: Промените, спиращи Сарафов за главен прокурор, вече са в сила: Какво следва?
Решението на ВКС идва сега, макар и със закъснение, продиктувано от сложността на делото.
Наследници на починали и тежко пострадали от инцидента в Хитрино заведоха искове за над 10 млн. лева, но делата бяха спрени, докато приключи наказателното производство. Исковете са срещу превозвача "Булмаркет", чиято собственост беше влаковата композиция, и срещу Национална компания "Железопътна инфраструктура" (НКЖИ).