Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Нено Димов остава в ареста

16 януари 2020, 16:41 часа • 2943 прочитания

Бившят екоминистър Нено Димов, обвинен в умишлена безстопанственост заради водната криза в Перник, остава за постоянно в ареста. Това реши, след повече от 4 часа заседание, Апелативният специализиран наказателен съд, предаде репортер на БГНЕС. Решението е окончателно.

Още: Множество сигнали за бомби в училища в страната

Още: Груби нарушения предхождали влаковата катастрофа: Страшен разказ за случилото се край Локорско

Двама прокурори - Росица Славова и Николай Христов, пледираха да бъда потвърдено задържането с основен мотив тежестта на престъплението, в което е обвинен - умишлена безстопанственост, която е засегнала голям брой хора. Наблюдаващият прокурор Ангел Кънев днес не беше в съдебната зала.

Акцент в прокурорската пледоария беше и твърдението за нанесена щета от действията на министъра, утвърдил графика за ползване на питейна вода от язовир "Студена".

Според обвинението щетата се състои в разликата, която е щяла да се получи, ако не е била подавана вода за промишлени нужди на завод "Стомана" и "Топлофикация", тъй като тя е на по-ниски цени. Било разрешено по-голямо количество вода за питейни нужди, която е по-скъпа.

Още: Съдът отхвърли иск на "Сиела Норма" за 43 млн. лв. срещу ЦИК

Още: Катастрофа с автомобил на НСО в София

Защитата в лицето на адвокат Ина Лулчева възрази с аргумента, че цената на водата не се определя от министъра. Освен това министърът утвърждава графици, изготвени от експертите в министерството. "Министърът не може да разреши повече вода от това, което ВиК Перник е поискало, нито може да разреши по-малко от това, което експертите са му подали за утвърждаване", заяви Лулчева.

Според защитата графиците са изготвени от експертите в министерството въз основа на заявките, а също и въз основа на прогнозите от други институции за валежи или липсата им. Тоест, дори и да са виждали, че водата в язовира намалява, прогнозата се прави и въз основа на данните на хидрометеоролозите.

Лулчева се позова и на свидетелските показания, някои от които самата прокуратура огласи пред медиите. В нито едно показание не се твърди министърът да е утвърдил нещо различно от това, което му е подадено. Твърди се, че е имало обяснителни записки към графиците, които отиват до министъра, но неизвестно защо те не са налични по делото.

В своите мотиви да остане мярката за неотклонение прокурорите повториха, че министърът, макар и вече да е напуснал поста, запазва своите контакти и би могъл да влияе на свидетелите. Защитата възрази на този аргумент, защото това се базира на предположения и не може да бъде основание задържането под стража да продължи.

Още: Руси Алексиев е новият председател на Софийския градски съд, реши ВСС

Още: Пресякоха канал за трафик на мигранти

Министърът на околната среда Нено Димов е в ареста от седмица. Той беше зрелищно отведен за разпит на 9 януари, а впоследствие задържан първоначално с 24-часова мярка, наложена от МВР. След това прокуратурата му повдигна обвинение за безстопанственост и поиска той да остане в ареста постоянно. От ареста той подаде оставка като министър, а издигналата го политическа сила - ВМРО, определи действията на прокуратурата като политическо убийство.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес