Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

МВР се подсигури с извънщатни сътрудници и по закон

08 май 2014, 19:42 часа • 35362 прочитания

Дейността на полицейските органи по противодействие и опазване на обществения ред ще може да бъде подпомагана от извънщатни сътрудници. Това стана възможно с приети окончателно на второ четене текстове от новия Закон за МВР, предаде БГНЕС.

Още: Сабрутев защити Асен Василев: ГЕРБ са последните хора на света, които трябва да говорят за бюджет (ВИДЕО)

Още: "Тръмп въобще не се интересува от България": Нидал Алгафари за доволните политици от новата власт (ВИДЕО)

Още преди приемането на този текст правителството вече предприе стъпка в тази посока - с национална програма "Сигурност". За осем месеца тя ще даде на 5 хил. безработни шанс да работят като сътрудници на полицията.

Извънщатните сътрудници няма да имат правомощията на полицейски органи, а изискванията, редът за вписването, техните функции и редът за координация и ръководство на дейността им ще се определят с наредба на министъра на вътрешните работи, гласят приетите текстове.

При осъществяването на своята дейност те ще се легитимират с карта, чиито вид, форма и ред за издаване също ще се определят от министъра. Главните и областните дирекции на МВР ще водят списък на назначените извънщатни сътрудници, задължава законът.

Още: Сачева: Вместо да избягат от Пеевски, ПП-ДБ сега ще работят като опозиция под лидерството му

Още: Основните въпроси пред новия кабинет: Регулатори, зам.-министри и един областен управител на Кърджали

Вносителите се надяват, че тази мярка ще доведе до сериозно намаляване на битовата престъпност, като посочват за пример Израел, Великобритания и други държави, в които са въведени извънщатни сътрудници.

Текстът за сътрудниците е само един от многото, които се приемат по новия Закон за МВР. Приети бяха още текстове за обмен на информация със служби по сигурността на други страни-членки на ЕС, за извършване на обиск, за използване на физическа сила и помощни средства.

Още: Само зам.-председатели на комисии за опозицията в парламента? (ВИДЕО)

Още: Борисов започва обиколка из страната - иска да чуе какво искат хората от редовния кабинет

Опасенията от новия закон

Най-спорният момент, който събуди общественото внимание, е чл. 63 във въпросния законопроект. Той гласи следното:

Министърът издава заповеди за въвеждане на временни ограничения за извършване на дейности застрашаващи националната сигурност или обществения ред.

Още: Управителят на БНБ няма да подава оставка, ако стане служебен премиер

Още: Мирчев: Управляващите саботираха влизането на България в Еврозоната (ВИДЕО)

1. за предотвратяване извършването на престъпления или нарушения на обществения ред на определени обществени места;

2. при безредици или при непосредствена опасност от възникването им;

Според управляващите новият законопроект не дава прекомерни правомощия на силовите структури. От ГЕРБ обаче контрират, че тъй като в българското законодателство протестът като форма на обществено мероприятие не е уреден, то в точка 1 от чл. 63 могат да влязат мирни протести като ДАНСwithme.

Сериозно опасение в тази насока буди и чл. 87, ал. 1, т.7. Съгласно нея полицията може да употреби сила "при групови нарушения на обществения ред".

В мотивите на законопроекта е записано, че с него се цели ясно разграничаване и регламентиране на правомощията и отговорностите на политическото и професионалното ръководство на министерството; по-ефективно управление на Министерството на вътрешните работи като система чрез промени в структурата, организацията на дейността, взаимодействието и контрола; по-ефективно управление на човешките ресурси; отстраняване на несъвършенствата на действащия Закон за Министерството на вътрешните работи.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес