МВР: С над 57% са намалели нелегалните мигранти по границите ни

05 март 2025, 11:02 часа • 394 прочитания

През януари 848 граждани на трети страни са направили опит да преминат незаконно през границите на страната на вход. Наблюдава се намаление с 57,2 % в сравнение с януари 2024 г. (1981 лица). Това се посочва в месечната информация на МВР за миграционната обстановка в страната, цитирана от БТА. Самостоятелно завърнали се във вътрешността на съседни държави за месеца са 696 души, а задържаните от българските власти на вход на границата са 152. Задържани на изход на държавната граница, без регистрация в AFIS са 53, пише в данните на вътрешното министерство. 

22 задържани за незаконен престой

За незаконен престой във вътрешността на страната са задържани 22 мигранти. Сред тях преобладават лицата от Мароко – 59,1 %. В центровете на държавната агенция за бежанците са настанени 1253 души към 31 януари, докато в домовете на дирекция „Миграция“ към МВР броят им е 166.

Снимка МВР

Още: Турция вдига стена по границата с Гърция

През месеца са върнати общо 112 граждани на трети страни. От тях принудително върнати са 65, а върнати по споразумения за обратно приемане (реадмисия) са 18. Напуснали доброволно страната със собствени средства, с наложени принудителни административни мерки, са 14, докато без такива наложени мерки 15 души са напуснали доброволно страната, съобщиха още от МВР. 

Едва 5 предадени на държави от ЕС

Предадени на други държави членки на Европейския съюз (ЕС) при изпълнение на процедурите за обратно приемане, (Регламента Дъблин), са петима граждани на трети страни.

На 1 януари България стана пълноправен член на Шенгенското пространство, като отпаднаха граничните проверки на всички граници с Европейския съюз. Граничният контрол се запази на границите с Република Северна Македония, Сърбия и Турция.

Още: Над 600 арестувани през януари за нелегална работа във Великобритания

В началото на февруари започна дейността на съвместния контингент от служители на България, Австрия, Румъния и Унгария за охрана на българо-турската граница. 

В края на ноември 2024 г., преди пълноправното ни приемане в Шенген, тогавашният служебен вътрешен министър Атанас Илков посочи, че се предвижда в охраната на българо-турската граница да се включи и съвместен контингент от 100 гранични служители.

Още: Новата "руска рецепта" за нелегални мигранти вече е в сила

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес