Изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов изпрати до прокурорите в цялата страна указания как да действат след последните промени в Наказателния кодекс, които засягат шофиране след употреба на алкохол и наркотици.
Още: Десет полицаи са пострадали на протеста на "Възраждане", има задържани
С промените депутатите предвидиха отнемането в полза на държавата на автомобил, послужило за извършване на престъпление, или присъждане на неговата равностойност в случаите, когато водачът не е собственик.Още: Как невинни могат да пострадат от мерките срещу пияни и дрогирани шофьори? (ВИДЕО)
Какви са указанията?
В указанията се казва, че превозните средства винаги се приобщават като доказателства по делата - както за катастрофите, при които е причинена смърт или телесна повреда, така и по разследванията за шофиране след употреба на алкохол или наркотици. Приобщаването не налага задължително изземане.
Превозното средство трябва да бъде огледано, фотографирано и да се вземат мерки да не се повреди или измени, включително като се запечата мястото, където се съхранява. По делата за катастрофи е препоръчително колите да се изземат като веществено доказателство и да се пазят до завършване на разследването.
Още: "Прахчета, вейпове, кристали, метаамфетамин": Задържаха четирима за дрога в София
Още: Фалшива фейсбук страница събира данни за банкови карти от името на „България Еър“
Сарафов също така нарежда прокурорите да искат от съда запори на колите, без значение, че те са доказателство по делата. Това обаче може да се прави едва когато на някого е повдигнато обвинение. Ако превозното средство не е собственост на обвиняемия, ще се иска запор на такава част от имуществото му, която съответства на стойността на колата. Ще се искат запори и за обезпечаване на глобите, предвидени от НК.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Арестуваха училищен директор за 10 евро подкуп
Още: Кола блъсна линейка в София, пострадал е лекар (СНИМКА)
Във всички случаи, когато колата е била иззета по дело за шофиране след алкохол или наркотици, а не е собственост на обвинения, незабавно след запорирането ѝ и след приключването на оценителната експертиза, се преценява възможността за връщането ѝ на собственика, инструктира още и.ф. главният прокурор. Още: Експерти: Отнемането на автомобили от пияни шофьори е недомислено, ще има проблеми
На шефовете на апелативните прокуратури е указано да организират проучването и анализа на практиката на прокуратурите и съдилищата във връзка с прилагането на промените в НК и при констатиране на неправилна или противоречива практика да сезират Върховната касационна прокуратура.