Софийската градска прокуратура не е превърнала в съдебни дела куп жалби и преписки срещу Мартин Божанов-Нотариуса, който беше убит на 31 януари в столичния квартал "Горна баня". Става въпрос за всякакви видове сигнали, като Божанов е бил не само сочен като човек, срещу когото има някаква жалба, но и като обвиняем, извършител, осъден, включително и като пострадал от насилие. Това показва справка на държавното обвинение за Божанов, с която в. "Сега" разполага.
Още: Издирването на Николай от Конаре няма да спре, увери вътрешният министър
Още: Издирването на изчезналото дете от Конаре: Включи се и хеликоптер
Божанов е бил и жертва в два случая. В първия случай - по дело за средна телесна повреда от 2013 г. (средна телесна повреда например е счупена ръка), което обаче е прекратено, и веднъж заради открадната кола.
ОЩЕ: Янкулов: В мрежата, която е ръководел Божанов, е имало данни за лица на сериозни позиции
Като цяло обаче Божанов е предимно разследван, без от тези разследвания да има някакъв особен резултат. Специално през последните години преди смъртта му нищо срещу него не стига до съда.
Още: Заловиха сексуални стимуланти без документи на "Дунав мост 2“
Още: КПКОНПИ загуби поредно дело - този път срещу бившия директор на Фонда за лечение на деца
Преписки срещу Нотариуса
През 2020 г., например, е постановен отказ да бъде образувано разследване по анонимен сигнал срещу Божанов за имотни измами с апартаменти. Сигналът първоначално е подаден към спецпрокуратурата, която го е пратила по компетентност на Софийската районна прокуратура. Там е решено, че е изтекла давността за наказателно преследване и затова прокурорът е преценил дело да няма.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Фалшив сигнал за бомба вдигна на крак централата на БСП
Още: Работник загина при тежък инцидент в „Мини Марица-Изток“
Четири години по-рано срещу Божанов е подадена жалба от конкретен човек за закана за убийство. И тази преписка обаче е прекратена от районната прокуратура с мотива, че убийство не е извършено или че заканата в този и вид не е престъпление. Същият човек подава сигнал срещу Божанов и през 2017 г., но отново е отказано да бъде започнато разследване.
През 1998 г. Божанов е обвиняем за кражба заедно с още един човек. Делото стига до съда. Нотариуса е оправдан на първа инстанция през 2006 г. В прокурорската справка той фигурира и като обвиняем по дело за измама и за ползване на неистински документи.
Срещу него има и съдебно производство за унищожаване на документи. Вероятно става дума за откраднатото от Върховния касационен съд дело срещу нотариус с отнети права, забъркан в куп имотни скандали.
Още: Пети ден продължава търсенето на детето със Синдром на Даун
Още: Полицията в Търговище издирва 59-годишен мъж (СНИМКА)
От справката се вижда още, че жалба срещу Божанов е подавала и бившата му съпруга. Но и в този случай Софийската районна прокуратура отказва образуване на разследване.
Все пак Божанов е осъден по някой от всички случаи, в които е замесен, защото фигурира като такъв в прокурорската справка, като през 2021 г. е оставено без уважение като недопустимо молбата му да получи съдебна реабилитация.
ОЩЕ: Нотариуса имал частен клуб за магистрати: Николай Стайков от АКФ с още разкрития за убийството
На 2 февруари зам.-градският прокурор Иво Илиев съобщи, че било е въпрос на време Софийската градска прокуратурата да повдигне обвинение на Мартин Божанов-Нотариуса. Той разказа, че се води едно досъдебно производство по отношение на дейността му.
Стотици имоти минали през ръцете му
По информация на в. "Сега" за последните 20 години през ръцете на Божанов, който бе убит малко преди да стане на 49 г., са минали 225 имота. Магистрати сравниха мрежата около него и влиянието му в съдебната власт с Петьо Петров - Еврото и аферата "Осемте джуджета". С Божанов са работили както прокурори, така и адвокати, за което в момента се събират доказателства.
Справка за Божанов в Имотния регистър за 30 години назад не показва такова голямо имотно движение, което да е поименно свързано с него. Божанов все пак е бил доста активен - присъства и като купувач, и като продавач, и като получил дарения, и като страна по имотни спорове, и с възбрани от някогашната комисия за конфискация (т.нар. Комисия "Кушлев") още по времето, когато я ръководеше Стоян Кушлев.
Пред БНТ Илия Златанов, един от главните герои в "Осемте Джуджета", каза, че виждал Божанов в съда да оказва натиск - по делото му с бившата съпруга на Петьо Еврото Любена. Златанов директно заяви, че имало данни за физически сблъсък между Божанов и Еврото, след като Еврото се разделил с Любена: Случаят "Осемте джуджета": Съдът отхвърли дело на бившата съпруга на Петьо Еврото за 3 млн. лв.