22-годишен хакер създал вирус, с помощта на който се обслужва контрабандата не само в България, но и в други държави. Това заяви на брифинг говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова, предаде БГНЕС.
Арнаудова говори след като ГДБОП стартира операция срещу организирана престъпна група, с участието на хакери, подпомагащи контрабанда на стоки, компютърни престъпления и престъпления по служба. Сигналът за стартиране на разследването е постъпил през 2015 г. от Агенция "Митници". "Митниците ни сезират, че са установили при техни проверки вероятни незаконосъобразно приключени транзити. Разследването продължава на територията и на други държави, сред, които и Македония. В Македония е задържан митнически служител", обясни говорителят на главния прокурор.
Касае се за организирани международна организирана престъпна група в ЕС и Македония, основно заминаваща се с контрабанда. За да успеят и да не плащат мита и акциз им е било нужно законосъобразно приключване на митнически режим. "Така сме установили по категоричен начин, че въпреки че стоките не влизат на територията на България, в България се приключват официално транзитите. Това се е случвало благодарение на уменията на един млад хакер на 22 години, който е създал специален софтуер и, който с помощта на флашки е предавал на различни лица. С помощта на този вирус се обслужва контрабандата не само в България, но и в други държави. Посредством флашките и инсталирането на този софтуер, наричан от нас вирус е било възможно чрез отдалечен достъп да се манипулира системата на Агенция "Митници" и да е приключват различни транзити. Имаме данни, че подобни действия са извършвани с товарни автомобили, пренасящи наркотични вещества, което предстои да се докаже", посочи Румяна Арнаудова.
До настоящия момент са извършени около 100 претърсвания, изземвания и обиски на лица. Към този момент са задържани 23-ма души. Трима от тях са действащи служители на агенция "Митници", работещи на оперативно ниво. В събота ще бъдат повдигнати обвинения.