Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лавров за българската прокуратура: Добре, че не са ни обвинили и за атентата в Сараево от 1914 г.

28 април 2021, 16:07 часа • 2661 прочитания

Руският министър на външните работи Сергей Лавров заяви в коментар на съобщеното от българската прокуратура, че е „добре, че все още не са ни обвинили за убийството на австрийския престолонаследник Франц Фердинанд през 1914 г.“, предава БНР.

Още: Окончателно: Доживотен затвор за убиеца от "Соло"

Още: Укривали данъци и не внасяли осигуровки: Разбиха престъпна група, ощетявала бюджета с милиони

Лавров каза още на пресконференция в Москва:

„Що се отнася до твърденията на българската страна, че подозира руски граждани в организирането на някакви взривове в оръжейни заводи или места, където се е съхранявала продукция на оръжейния търговец Гебрев от 2010 г., самата времева рамка от 10 години показва, че или българската страна нищо не е знаела и изведнъж е решила да надмине чехите, които се захванаха с със събития от 2014 г. и да погледне по-задълбочено в историческа ретроспектива, или през цялото време са знаели какво е ставало, но не са го съобщавали поради някакви причини“.

Припомняме, че днес говорителят на прокуратурата Сийка Милева говори за четири отделни взрива в оръжейни заводи и складове през годините, които касаят националната ни сигурност.

Още: При опит да бъде нелегално пренесен: Хванаха голямо количество фреон във Видин

Още: "БОЕЦ": Висшият съдебен съвет, работещ с изтекъл мандат, си е раздал огромни бонуси

Конкретните взривове са: взрив от 12 ноември, 2011 година до село Ловнидол, когато е взривен склад на оръжейната компания "Емко", тези до село Иганово през 2015 година, пак в Иганово през 2015 година, но месец и половина по-късно, както и пожар в сградата на бившия Институт по специална техника в София. В пожара изгарят веществени доказателства за взривовете на складовете на ВМЗ Сопот до Иганово. Четвъртият случай е от 2020 година до Мъглиж, когато е взривен склад за капсул детонатори и капсул възпламенители на завод "Арсенал".

Има обосновано предположение за връзка между тези взривове и опитите за отравяне на трима български граждани (Емилян Гебрев, синът му и директор в негова компания) и извършени престъпления на територията на чужди държави, посочи Милева. Тя директно даде името на Емилиян Гебрев и уточни, че заподозрените за покушението срещу оръжейния търговец шестима руснаци са пребивавали около датите на взривовете и около датата, на която става покушението срещу Гебрев. Целта най-вероятно е да се спрат доставките от "Емко" за Грузия и Украйна, заяви Милева и уточни, че се събират доказателства срещу руснаците "за извършване на тежки престъпления по Глава Първа на Наказателния кодекс". Припомняме, че в началото на 2020 година стана ясно, че трима руснаци са с обвинения по случая с Гебрев. Сътрудничим си с Чехия, каза още Милева, визирайки взривовете в Врбетице, за които тя уточни следното – там е имало продукция на "Емко", компанията на Гебрев. Компанията на Гебрев "Емко" обяви, че относно износ на оръжия за Украйна не е точно така, макар че в The New York Times излезе статия с точно това твърдение - че е изнасял оръжия за Украйна.

"Прокуратурата иска да си измие ръцете с "ЕМКО", вместо да търси истинските виновници", се казва в официална позиция на компанията по повод брифинга на прокуратурата. Лъжа, според съобщението е информацията за износ на оръжие за Грузия, както и твърдението за връзка между взрива във ВМЗ Сопот и ЕМКО. Компанията обвинява прокуратурата в "откровени лъжи" и изразява готовност да даде още доказателства за твърденията си.

Още: ЕМКО: Прокуратурата не търси истинските виновници, иска да си измие ръцете

Още: Множество сигнали за бомби в училища в страната

Още: Груби нарушения предхождали влаковата катастрофа: Страшен разказ за случилото се край Локорско

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес