Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Конституцията не гарантира правото на справедлив съдебен процес, според експерт

02 януари 2020, 13:53 часа • 4075 прочитания

"У нас Конституцията не гарантира правото на всеки гражданин на справедлив съдебен процес пред независим и безпристрастен съд. Функциите на съда и прокуратурата не са достатъчно ясно разграничени, защото на тях се залага да защитават правата и интересите и на гражданите, и на държавата. Това е много трудно, защото съдът решава споровете между гражданите, включително и между гражданите и властите. Същевременно прокурорите не могат да бъдат съдии, защото те са страна в процеса, не могат да раздават правосъдие, не бива и да се месят в гражданските спорове, защото те не функционират по същите правила и при същите гаранции, които са присъщи на съда". Това каза пред БНР съдия Здравка Калайджиева по повод дискусиите за промени в Конституцията, които президентът Румен Радев започна след избора и назначаването на нов главен прокурор.

Съдия Калайджиева е правозащитник и бивш съдия в Европейския съд по правата на човека в Страсбург 2008-2015 г. Според нея тази дискусия е отдавна необходима на нашето общество.

Тя припомни, че през от 1998 година има постановени решения на Европейския съд във връзка с функциите на прокуратурата, а също има и редица становища на Венецианската комисия, които критикуват правомощията на българската прокуратура.

"Пред Комитета на министрите към Съвета на Европа висят неизпълнени над 50 решения, свързани с неефективното разследване. В тях са отбелязани какви ли не недостатъци на функциите на правозащитните органи, включително и на прокуратурата ", уточни съдия Калайджиева.

Пред БНР тя коментира, че прокуратурата не може да осигури тази независимост, която трябва да бъде присъща на съда:"Съответно тези функции трябва да бъдат ясно изразени в Конституцията, за да може да се определи както статутът на лицата, упражняващи прокурорската професия, така и статутът на съда, който трябва да бъде независим и от страните, и от властите".

Съдия Здравка Калайджиева акцентира, че прокуратурата е страна в наказателния процес, но същевременно се вижда мощното ѝ влияние и все по-доминиращата роля в правосъдието, което се отразява и на функционирането на съда. По думите ѝ влиянието на прокуратурата в системата на правосъдието - в лицето на ВСС, е проличало при избора на Иван Гешев за главен прокурор.

"Опасявам се, че ако няма промени в Конституцията, ще станем свидетели на избор на председател на Върховния касационен съд, който предстои скоро, от прокурори, а не от съдии, избрани от самите съдии, както изискват демократичните принципи", прогнозира съдия Калайджиева

Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес