"В малките населени места престъпността се шири и понеже хората не усещат, че някой наказва престъпниците, искат възмездие, което не е най-добрата идея. Иначе институтът на неизбежната отбрана е пределно ясно разписан. Правото не е като математиката." Това заяви бившият градски прокурор на София Николай Кокинов, който лъсна в записите с Бойко Борисов и Мирослав Найденов през 2013 година, довели до фактическото му бламиране като прокурор, защото даваше вътрешна информация на Борисов и Найденов.
Според Кокинов хората се опитват да вземат правосъдието в свое ръце, защото не усещат държава.
Законът достатъчно ясно дава възможности за маневри, както на защитата, така и на обвиненият, балансът трябва да го намери съдията, допълни още Кокинов в интервю за БНТ. Неизбежната отбрана не е билет за свободен отстрел на хора. Ако си решил да убиващ някого колко му е да го придърпаш в границата на имота си, каза още той. По думите му "правото е един много деликатен часовников механизъм и всякакво нарушаване на баланса води до отклонение твърде наляво или твърде надясно.
Според зам.-председателят на Народното събрание Явор Нотев се видяло, че реакцията на гражданите не е най-точното мерило: "Затова е правото, процесът, магистратите, техният нелек труд. Очевидно има нещо недоизяснено, което не удовлетворява гражданите и това е тази несигурност, която се насажда по повод реакцията на държавата. Ние сме длъжни да въведем порядък в оценката на тези отношения и да въведем яснота по отношение на бандитите да бъдат предупредени какво може да ги очаква ако извърша деяние. Длъжни сме да регулираме тази ситуация."
Нотев беше категоричен, че "не може да се напише закон, който да лиши магистрата от тълкуване на закона. Съдът трябва да изследва фактите, когато те са доказани и да направи своята преценка. Трябва тези послания да бъдат максимално ясни ида имат своето послание към обществото."