Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кой контролира медицинските козметици: Прокуратурата се самосезира за инцидентите с ботокс

03 февруари 2025, 17:42 часа • 363 прочитания

Софийска районна прокуратура се самосезира след публикации в медиите, свързани със случаи на жени,  пострадали след поставяне на ботулинов токсин. Това съобщават от пресцентъра на прокуратурата. Според медийни публикации вече няколко жени са потърсили медицинска помощ след козметична процедура, при която им е бил поставен ботулинов токсин. Това е станало на различни места в София, но манипулацията е извършена от едно и също лице. Смята се, че това е Арина Гудз, която се представя за доктор дерматолог и е рускиня. Още: "Подлъгват се по промоции": Дотук 9 пациентки след ботокс са потърсили помощ в "Пирогов"

Проверката е възложена на СДВР

Прокурор при Софийска районна прокуратура образува проверка по случая и я възложи на СДВР-МВР. При проверката следва да се установят всички пострадали, какви документи са получили те след поставянето на разтвора, какво е съдържанието на разтвора, който им е поставен и дали лицето, поставило токсина, има нужната квалификация за това.

МВР също се самосeзира по случаите на жени, пострадали след поставяне на ботокс, съобщиха от вътрешното министерство. "Съвместни екипи на Главна дирекция „Национална полиция“, Министерство на здравеопазването и Изпълнителна агенция "Медицински надзор" работят по изясняване на всички факти и обстоятелства по случаите на пациенти, приети в УМБАЛСМ ,,Н.И.Пирогов" с усложнения след поставяне на ботокс", се посочва в съобщението. Събират се материали, които ще бъдат докладвани на компетентната прокуратура.

Все повече стават жените, потърсили лекарска помощ заради ботулинов токсин. Всички имат сходни симптоми. Част от тях са приети и за лечение в "Пирогов". Председателят на Асоциацията на медицинските козметици Тяна Пресолска смята, че наредбите, по които работят в сферата, са отпреди 38 години. 

Нормативната база е остаряла

„Наредбите, по които работим, са от 1987 година. По време на COVID много центрове дори бяха проверени от Регионалните здравни инспекции по телефона. Никой не извършва контрол какви специалисти работят в съответните центрове. Нямаме система, която да изисква квалификация на лицата, нито сертификация на апаратурата или продуктите“, обясни Пресолска пред NOVA.

По думите ѝ единственото, което се проверява в центровете е дали има дезинфектанти и дали продуктите са в срок на годност. „Но кой работи, с какво работи и дали надвишава правомощията си - не е ясно“, каза още Пресолска. Още: Държавата нареди проверка след ботокс-инцидентите

Услугата е твърде лесно достъпна, а има рискове

„Самият факт, че ботулиновият токсин е медицинско изделие, сочи, че трябва да се прилага само и единствено от лекари в специализирани заведения. Това не е шега работа, въпреки че изглежда нещо съвсем рутинно“, подчерта председателят на Асоциацията на медицинските козметици. Още: Ботокс - опасната страна на красотата

Според нея подобни услуги са станали прекалено достъпни, а контрол липсва. „Има доста сериозни рискове и странични ефекти, които всъщност един лекар, който е обучен да работи, знае как да се справи с тях“, обясни Пресолска.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евелина Гечева
Евелина Гечева Отговорен редактор
Новините днес