Какво е арбитражен съд и как работи? Обяснява експерт

27 март 2025, 09:08 часа • 848 | прочитания

В България има над 40 арбитражни съдилища. Този вид съд съществува от векове, това е древен институт. Работи на базата на Закона за международния арбитраж и в него се решават основно търговски спорове. Това обясни докторът по международно право Ивайло Дерменджиев в ефира на Нова телевизия. Той добави, че за да се отиде на арбитраж, и двете страни трябва да са съгласни. Няма как да е едностранно.

ОЩЕ: Министърът на правосъдието обяви война имотната мафия, вече има арестувани

Експертът посочи, че ревизия на арбитражно решение може да направи Върховния съд, но искащия ще трябва да плати 4% такса върху това, на което са го осъдили. И даде пример със случая на 89-годишната баба Янка, чиито синът ѝ е бил осъден от частен арбитражен съд за неустойка от 800 000 лева. „ В този случай възрастната жена е трябвало да плати над 30 000 лева, за да й разгледат арбитражното решение“, обясни той.

„Възможно е жената да бъде освободена от тази такса, заради обстоятелствата около нея. Но има и по-драстични случаи от този - община, осъдена от арбитражен съд за 10 млн. лв., но подробности не мога да споделя“, посочи той.

ОЩЕ: Прокуратурата търси "юридическия гений" на имотната мафия

Експертът бепе категоричен, че трябва да се въведе регистър на абритражните съдилища, както и регистър на всяко арбитражно решение, за да не може да се издава изпълнителен лист от окръжните съдилища.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес