През изминалата година е отчетен голям ръст на онлайн злоупотребите над деца. Онлайн тормозът се осъществява чрез снимки и съобщения. В 95% от случаите се касае за онлайн сексуални посегателства от възрастни срещу деца, коментира Антоанета Василева от Центъра за безопасен интернет пред Euronews Bulgaria.
Още: Полицията откри избягалия арестант от Бургас
Още: Удължиха ареста на мъж, заловен с 10 кг наркотици в София
Данните са притеснителни – 100% ръст спрямо 2022 година. 46 359 деца са подложени на онлайн тормоз, като за 2022 случаите са 23 080.
Бетина Михайлова разговаря с психолог по темата, който пояснява, че е важно родителите да разговарят с децата си. По данни от началото на февруари миналата година 59% от децата у нас са изпитвали кибертормоз, а около 12% крият. Психологът казва, че семейната среда е от голямо значение и за жертвите, и за насилниците, а пораждането на онлайн агресия се корени на семейни проблеми.
Още: Психолог: На фона на насилието се губи усещането за добро и зло
Още: Изчезват ли половин милион лева от бюджета за борба с домашното насилие? Активисти алармират
Още: Кьовеши обвини българи за измама по проект за отпадъци за 3.46 млн. евро
Антоанета Василева от Центъра за безопасен интернет констатира, че децата са уязвими към измами – пращане на пари, както и голи снимки. Обикновено възрастните извършители намират децата в социалните мрежи и игрите и “ги извеждат и ги пренасят в по сигурно за тях място” – вайбър, който е криптиран, там комуникацията е трудна за проследяване и децата сами трябва да събират доказателство за тормоза.
Най-често възрастните се представят за деца. Започват лежерен разговор - как си, как мина денят... Не след дълго се стига до разговор за секс – другата страна праща гола снимка, която е много вероятно да не е негова и съответно моли и той да получи снимка с лека дреха, после по бельо, без бельо. “Децата на възраст 12-14 години са много склонни, заради възрастта си да правят голи снимки,” коментира експертът. Тази склонност се използва от педофилите и трафикантите, които също ползват социални мрежи.
Още: В резервната гума: Кокаин за над 1 млн. лв. хванаха на “Капитан Андреево“ (СНИМКИ)
Още: Лъчезар Ставрев остава за постоянно в ареста
Тормозът започва, когато отсрещния започне да изнудва детето, че ако не прави секс пред камера или не прати още голи снимки, ще разпространи изпратените досега неща в интернет или сред приятелите му. Случва се и да искат пари. Проследяването е работа на полицията - на дирекция „Киберпрестъпност“. Стремежът съответно е да се открият тези деца и да се каже на родителите. „Киберпрестъпност“ миналата година правят няколко успешни операции.
Василева информира, че общуването с непознати в интернет е опасно, колкото това на улицата толкова. Децата обаче се чувстват в безопасност в интернет. Тя твърди, че е много важно родителите да задават правилните въпроси. Разговорът с децата е много заобиколен. Кои игри играе защо се кара с децата.
Още: Нови доказателства и разпит на таен свидетел: Лъчезар Ставрев се изправи пред съда
Още: Спряха незаконни платформи за стрийминг и нелегална IP телевизия, нанесли щети за над 3 млрд. евро
Още: Детски психолог: Учениците се забавляват от сигналите за бомби
Сигнал може да бъде подаден на националната линия 124 123, а през събота и неделя – по чат или имейл, като отговорът е до няколко часа.