Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК) e издала общо 11 наказателни постановления за установеното незаконно строителство в участъците 4 и 5 от автомагистрала „Хемус“.
Още: Катастрофа с автомобил на НСО в София
Още: Министърът на правосъдието свиква извънредно Пленума на ВСС - решава се съдбата на Сарафов
Установеното от органите на ДНСК строителство е без одобрени инвестиционни проекти и без издадено разрешение за строеж, в нарушение на чл. 148, ал. 1 и чл. 137, ал. 3 от Закона за устройство на територията /ЗУТ/, т. е. незаконно. При проверките е констатирано, че се извършват строително-монтажни работи, включително изкопи, насипи, пътни легла и съоръжения на участъци 4 и 5 на АМ „Хемус“, която е строеж първа категория. Тези дейности са извършени в имоти държавна, общинска и частна собственост, за които производствата по отчуждаване не са приключили към датата на проверката.
Наказателната процедура започна през декември 2021 г. и януари 2022 г., припомнят от ДНСК. Тогава бяха връчени актове за административно нарушение на изпълнителя „Автомагистрали“ ЕАД и строителните компании, с които има сключени договори за лотове №4 и №5. Става въпрос за „АБ“ АД, „Парсек Груп“ ЕООД, „Автомагистрали Хемус“ АД и „Водно строителство Благоевград“ АД. Фирмите имат 14-дневен срок за обжалване на санкциите.
АМ "Хемус" стана основата на един от най-големите скандали у нас през последната година. Вътрешният министър Бойко Рашков изнесе още миналата есен информация, че са изпрани над 53 милиона лева, предназначени за строежа на лот 5. По-рано през юни той разкри, че част от тях били използвани за строеж на луксозни хотелски комплекси и вилни селища, други тръгнали в посока Дубай.
Още: Повдигнаха обвинение на задържания шеф в СДВР, осигурявал фиктивни адреси на бежанци
Още: Руси Алексиев е новият председател на Софийския градски съд, реши ВСС
Борислав Колев беше обвинен за изпиране на над 53 млн. лв., предназначени за строежа на лот 5. В края на миналата година стана ясно, че той е човекът, при когото са пристигнали всички пари, изтеглени на 52 трансакции между юни 2020 и септември 2021 г., след като са били пренасочени по сметки на кухи фирми. Според прокуратурата Колев е участвал в създаването на мрежа от такива фирми, като набирал и мотивирал различни лица да станат фиктивни управители.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Пресякоха канал за трафик на мигранти
Още: Промените, спиращи Сарафов за главен прокурор, вече са в сила: Какво следва?
В края на май министърът на регионалното развитие (б.а. - вече в оставка) Гроздан Караджов заяви, че няма никакви строителни гаранции за АМ "Хемус", защото около 490 милиона лева, намиращи се в сметката за строителството на магистралата през лятото на миналата година, са взети за първите компенсации за тока през септември-октомври 2021 г.