Искаш да дадеш обществена поръчка на твой човек? Само смени нулата с буква

14 декември 2020, 16:30 часа • 8518 | прочитания

Организираш някакъв вид търг с публични средства и искаш твой човек да го спечели? Няма проблем, вече има изпитан метод за прикриване от публичност на обществени поръчки - т.нар. "корупционна кирилица". Чрез него, за да се скрие поръчка от потенциална конкуренция на предварително избрана фирма, в системата на Агенцията по обществени (АОП) поръчки се въвежда обява, съдържаща латински букви в думи, очевидно изписани на български.

Още: Промяна за по-бързо правосъдие в България: Чрез отдавна известно "технологично чудо"

Още: "Петьо Еврото поема нещата": Съдът върна на Златанови завзетата от "Осемте джуджета" фирма

Имената на стотици фирми в системите за прозрачност на усвояването на европейските фондове и в базата данни на АОП са изписани с такива удобни "грешки", твърди журналистът от "Биволъ" Атанас Чобанов. В тях буквата O става нула, а съвпадащи графично букви между кирилицата и латиницата се изписват на латиница: А, Е, С, К, Р, М, Н стават A, E, C, K, P, M, H.

Оказва се, че т.нар. "корупционна кирилица" е класически метод за прикриване от публичност на обществени поръчки. Използва се широко и в Русия, както опозиционният лидер Алексей Навални съобщи още през 2013г. 

Българският принос се прояви и по-рано в списъците на ДФЗ с прословутите къщи за гости финансирани с европейски средства. В тях първоначално нямаше дори и имената на фирмите, а само населените места с къщите. Впоследствие се появиха имената, но без ЕИК и с много грешки от типа "корупционна кирилица". Изчистването на тези списъци и разкриването на собствениците на къщите отне месеци на разследващите журналисти, но се оказа полезно усилие. Бяха разкрити много бенефециенти свързани с властта.

Още: Върнаха на работа училищна директорка, задържана с 10 000 лв. подкуп

Още: Безразсъдно шофиране: 20-годишен кара с 220 км/ч на АМ „Тракия”

Още тогава премиерът Бойко Борисов обеща, че няма да остане ненаказан човек, възползвал се от схемата. До ден-днешен обаче повечето от делата се бавят заради процедурни хватки.

Подобен пример, огласен от bird.bg, се появи и наскоро, след като Министерството на транспорта и информационните технологии публикува списък на превозвачите получили евросубсидии за справяне с последствията от COVID-19 по Оперативна програма “Иновации и конкурентоспособност”.

Списъкът е PDF файл с 208 юридически лица и не съдържа ЕИК на фирмите, което затруднява автоматизираната му обработка. Сред 4-те компании получили максималната субсидия от 450 хиляди лева се открива фирмата на дългогодишния общинския съветник на ГЕРБ във Велико Търново – Александър Нанков. В списъка неговата фирма „Алекс О’К” вероятно случайно е със сбъркано изписване – буквата O e станала цифрата 0.

Още: Полицията в Русе трудно ще смогне на учениците с тротинетки

Още: Сарафов не казва какво е установила проверката на делата по казуса "Осемте джуджета"

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес