Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Имотните измами - номера на измамниците: Говори адвокат Росен Рашков

19 януари 2024, 12:01 часа • 3522 прочитания

Възрастни хора в безпомощно състояние, както и такива без наследници и близки най-често стават жертва на имотните измамници. СДВР работи по такъв случай за имотни измами в София от няколко години.

Още: Издирването на изчезналото дете от Конаре: Включи се и хеликоптер

Още: Заловиха сексуални стимуланти без документи на "Дунав мост 2“

"Едно от задържаните лица е било адвокатски сътрудник - не адвокат или юрист, а лице, което подпомага дейността на адвоката и е на трудов договор в неговата кантора,“ разяснява адвокат Росен Рашков в студиото на Bulgaria on air. Адвокатският сътрудник, също като адвоката, няма право да издава доверените неща от клиента. Адв. Рашков споделя, че става въпрос за сътрудник, който е вписан преди малко повече 2 години.

Схемата

Още: Прокуратурата разкри имотна измама за милиони в центъра на София

„Имотните измами се рестартират през година-две“. Участниците стават все по-изобретателни. Най-често са засегнати възрастни хора, безпомощни, както и такива без близки и наследници. Адвокатът обяснява каква е честата практика - прикача се човек, който се грижи за възрастния, чрез сключване на брак или с използване на неистински документ – фалшиво удостоверение за брак, например, което представя пред длъжностно лице и съответно става наследник.

Още: КПКОНПИ загуби поредно дело - този път срещу бившия директор на Фонда за лечение на деца

Още: Фалшив сигнал за бомба вдигна на крак централата на БСП

Завещанието се пише саморъчно. Не е необходимо нотариус да участва в процеса. Той после само го обявява. "Най-често се ползват неистински завещания, на които е предаден вид, че те изхождат от наследодателя". В случая, разкрит от СДВР, са ползвани поставени лица, на чието име се пишат жилищата и после си прехвърлят за много по-малка стойност.

Завещанията могат да се проверяват и да се различи фалшивото от истинското. Извършва се графологична експертиза, като се прави сравнение на текста с други текстове, които човекът е писал и графологът установява дали завещанието е негово. Напечатано и подписано завещание е нищожно, защото законът не е спазен. Трябва да е написано саморъчно и да има подпис.

Още: Работник загина при тежък инцидент в „Мини Марица-Изток“

Още: Пети ден продължава търсенето на детето със Синдром на Даун

Според адв. Рашков, каквито и законодателни изменения да се правят, за съжаление човешкият ум ще измисля нови и нови способи за измами. “Една подходяща мярка е образователна кампания” – да се разказва за подобен тип схеми, как могат да се случат и хората да са предупредени.

Още: Крупна имотна измама лъсва след смъртта на възрастна жена

Още: Полицията в Търговище издирва 59-годишен мъж (СНИМКА)

Още: Правосъдното министерство публикува предложение за промени в Закона за съдебната власт

Наказанието за такъв тип имотни измами е голямо – лишаване от свобода. Според адвоката, когато са засегнати уязвимите групи – възрастни и хора в безпомощно състояние, наказанието трябва да е по-голямо.

Как се действа при имотна измама?

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виктория Кунева
Виктория Кунева Отговорен редактор
Новините днес