Общинските власти в София трябва да платят 100 000 лв. кръвнина за смъртта на 41-годишния Цветан Цветанов, който преди 8 години беше убит от паднало дърво в Борисовата градина. Обезщетението се полага на майката на мъжа - това беше решено и от втората съдебна инстанция по случая (Софийският апелативен съд (САС). Решението може да бъде обжалвано пред Върховния касационен съд.
Още: Катастрофа с автомобил на НСО в София
Още: Министърът на правосъдието свиква извънредно Пленума на ВСС - решава се съдбата на Сарафов
На първа инстанция: 100 000 лв. заради загинал заради паднало дърво в Борисовата градина
Последователност
Решението е абсолютно същото, каквото беше и на първа инстанция. Съдът не е съгласен с гледната точка на общината - че смъртта на мъжа е в резултат на непреодолима сила – падане на видимо здраво дърво поради развили се гнилостни процеси в кореновата му система, като падането е станало за секунди при издаване на специфичен силен звук, пише "Лекс". Тази теза беше приета на първа инстанция от съда като експертиза от вещо лице, но въпреки това съдът не се съгласи, че е било извън възможностите на общината да се погрижи инцидентът да не се случва.
Още: Първа жертва на ураганния вятър в София - дърво премаза автомобил с човек вътре
Още: Повдигнаха обвинение на задържания шеф в СДВР, осигурявал фиктивни адреси на бежанци
Още: Руси Алексиев е новият председател на Софийския градски съд, реши ВСС
Цветанов загина на 23 октомври 2015 г, когато по обяд се разхождаше по алея в парка, близо до бул. "Драган Цанков" и беше ударен от падащо напречно на алеята дърво. Майката на Цветанов обаче заведе иск за обезщетение от 100 000 лева срещу общината по чл. 50 от Закона за задълженията и договорите (ЗЗД). Според него собственикът и лицето, под чиито надзор се намират вещи, от които са произлезли вреди, носят солидарна отговорност.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Пресякоха канал за трафик на мигранти
Още: Промените, спиращи Сарафов за главен прокурор, вече са в сила: Какво следва?
Делото стигна до САС след обжалване от страна на общината, но апелативните съдии са категорични, че тя носи отговорност за трагедията и обезщетението е правилно определено. САС обаче е преценил, че трябва да преквалифицира основанието за отговорността на общината по чл. 49 от ЗЗД, според който е възложил на друго лице някаква работа, отговаря за вредите, причинени от него при или по повод изпълнението на тази работа. Апелативният съд е категоричен, че причина за трагедията не са особеностите на падналото дърво, а неположените изискуеми грижи за това местообитанието на този вид дървета да е безопасно за преминаващите по алеите граждани.
Още: Отново паднало дърво в Пловдив, 10 автомобила са строшени