Бившият правосъден министър Христо Иванов е призован за разпит в Столичното следствие на бул. "Монтевидео" във връзка с разследването за централизираната система за случайно разпределение на съдебни дела, предаде "24 часа".
Още: Антон Златанов: "Гранична полиция" е готова за Шенген
Още: Издирването на Николай от Конаре няма да спре, увери вътрешният министър
Състоянието на системата влезе във фокуса на внимание на прокуратурата след направен одит, който показа уязвимости. Изработването и внедряването на системата от фирмата "Смарт Системс 2010" е по времето, когато Иванов е правосъден министър. По негови думи пред Actualno.com обаче това е било временно решение, гласувано с пълно единодушие от тогавашния ВСС. Той обясни и, че два програмни периода се бави финансирана с евросредства цялостна деловодна система и задочно попита ВСС защо!
Пред журналисти на влизане Иванов каза, че е призован като свидетел. Той коментира, че е очаквал повикване заради теча на данни от НАП и припомни, че тогава е бил обвинен от екрана, предаде БГНЕС. "Но предполагам, че е за случайното разпределение на делата. Идвам като добросъвестен гражданин и юрист да окажа съдействие на разследването", заяви Иванов.
Досъдебното производство за сегашната система беше образувано преди две седмици. През 2016 година, според одита, имало и два опита за пробив на електронната система.
Още: Издирването на изчезналото дете от Конаре: Включи се и хеликоптер
Още: Заловиха сексуални стимуланти без документи на "Дунав мост 2“
Преди Иванов на разпит се яви и Васил Величков, който по онова време бил представен на ВСС като външен експерт и член на политическия кабинет на тогавашния вицепремиер Румяна Бъчварова.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: КПКОНПИ загуби поредно дело - този път срещу бившия директор на Фонда за лечение на деца
Още: Фалшив сигнал за бомба вдигна на крак централата на БСП
Миналия четвъртък (9 април) ВСС реши да прекрати договора с фирмата и спешно да намери друга, която да отстрани уязвимостите в системата.
Заглавна снимка: Архив