"Наказателно-правният аспект е валиден, защото става въпрос за химна на републиката. Който опетни знамето, герба или химна на Републиката, или знамето или химна на ЕС - подлежи на наказателна отговорност. Законодателят е предвидил лишаване от свобода до 2 години и глоба до 3 000 лв.".
Още: Катастрофа с автомобил на НСО в София
Още: Министърът на правосъдието свиква извънредно Пленума на ВСС - решава се съдбата на Сарафов
Това каза адвокатът по авторско право Емилиян Арнаудов по повод грозната гавра с националния химн на Република България. Припомняме, че преди дни в YouTube се появи изпълнение "Мила Родино" е с чалга-ритми и ориенталски инструментал. Изпълнителят се нарича Бирджан Хайрединов, а в клипа бе посочено, че "оригиналната музика" е на Генади Певеца - Живей си Живота, саксофон - Томас Пумата. Още същият ден клипът бе изтрит. Припомнете си още ТУК.
По думите на адвокат Арнаудов прокуратурата трябва да повдигне обвинение, което да се разгледа от съда.
"Когато с едно деяние се покрива състав на престъпление, за него не може да бъде наложена и административна санкция, тъй като престъплението е по-тежкият състав. Прокуратурата може да бъде сезирана от всеки, а тя може да се самосезира на основа на медийни публикации, което също е налице. Министерството на културата би имало правомощия, ако тук не ставаше въпрос за химна на РБ, а за друго произведение", допълни Арнаудов в ефира на Bulgaria ON AIR.
Още: Повдигнаха обвинение на задържания шеф в СДВР, осигурявал фиктивни адреси на бежанци
Още: Руси Алексиев е новият председател на Софийския градски съд, реши ВСС
Още: Фараонa се извини за кючек версията на "Моя страна, моя България", адвокат му иска 15 000 лв
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Пресякоха канал за трафик на мигранти
Още: Промените, спиращи Сарафов за главен прокурор, вече са в сила: Какво следва?
"Докато авторът на песента е жив, се изисква неговото съгласие. В периода на 70 години след смъртта му, когато все още се ползва произведението с авторско право, трябва да се изисква съгласие от неговите наследници. След изтичане на този 70-годишен срок - влизат в сила само това неимуществено правомощие на Министерството на културата да пази целостта на произведението. Дори в момента с последните промени в закона, които са приети на първо четене, това ще се разпростре и като защита върху изключително стари произведения, дори на тези, при които е изтекъл 70-годишният период", поясни адвокатът.
Емилиян Арнаудов подчерта, че не е от значение фактът, че видеото вече не е налично.