Софийският районен съд (СРС) е насрочил за 27 ноември 2024 г. процесът, заведен от бившия главен прокурор Иван Гешев, който настоява да получи обезщетение от над 250 000 лв. от прокуратурата.
Още: Заловиха сексуални стимуланти без документи на "Дунав мост 2“
Още: КПКОНПИ загуби поредно дело - този път срещу бившия директор на Фонда за лечение на деца
Той бе уволнен миналата година за уронване престижа на съдебната власт, но си иска 20 заплати.
Съдът е назначил и исканата от Гешев счетоводна експертиза във връзка със заплатата му в прокуратурата, съобщи "Лекс".
Още: И след Гешев прокуратурата си затваря очите за корупция: Числа и факти от АКФ
Още: Фалшив сигнал за бомба вдигна на крак централата на БСП
Още: Работник загина при тежък инцидент в „Мини Марица-Изток“
Искът на бившия обвинител номер едно
Гешев заведе трудово дело срещу прокуратурата в Софийския районен съд - той настоява да получи 20-те заплати, които се полагат на магистратите при напускане на системата. Става дума за около 250 000 лв.
Процесът е заведен още миналата година. Известно време делото е било спряно, за да се изчака резултатът от други дела, свързани с излизането му от прокуратурата, които Гешев води във Върховния административен съд. Сменили са се и няколко съдии, което е допустимо при гражданските дела, писа в. "Сега" в края на юни.
Още: Пети ден продължава търсенето на детето със Синдром на Даун
Още: Полицията в Търговище издирва 59-годишен мъж (СНИМКА)
На 12 юни 2023 г. ВСС гласува за уволнението на Иван Гешев като главен прокурор за нарушения на етичния кодекс. Три дни по-късно президентът Румен Радев подписа указа за освобождаването на Гешев. После, на 16 юни, той подаде молба до Прокурорската колегия на ВСС да бъде възстановен като прокурор във Върховната касационна прокуратура.
Още: Правосъдното министерство публикува предложение за промени в Закона за съдебната власт
Още: Иван Гешев загуби делото за 20-те заплати, които искаше от прокуратурата
Снимка: БГНЕС
Още: Заради имунитет: Прекратиха временно делото за клевета на Гешев срещу Славов
На 19 юни преди обяд Иван Гешев депозира ново заявление във ВСС, в което каза, че не желае вече да работи като прокурор. "Предвид това - не желая да бъда назначаван като прокурор във ВКП и изобщо да продължа да работя в прокуратурата, и може да приемете горното като оставка", беше написал Гешев.
Същия ден Прокурорската колегия на ВСС прие за сведение заявлението, с което Гешев отказва да се върне на работа в прокуратурата. Десетина дни по-късно бившият главен прокурор изпрати ново писмо в съвета, в което настоява колегията да гласува изрично подадената от него оставка. На 5 юли обаче колегията отново не излезе с нарочно решение и остави без разглеждане писмото на Иван Гешев. Беше изтъкнато, че бившият главен прокурор е оттеглил изричното си искане да бъде възстановен като върховен прокурор.
Гешев обжалва пред Върховния административен съд с аргумента, че мястото на редови прокурор му се полага и той изрично трябва да бъде освободен, след като подава оставка. Оставката всъщност би му позволила да си вземе обезщетението от 20 заплати.
ВАС обаче направи извод, че Гешев е загубил качеството си на редови прокурор през 2016 г., когато става шеф на спецпрокуратурата. После е назначен за зам.-главен прокурор, а накрая и за главен прокурор - все шефски позиции. Така единственият възможен правен извод е, че след 15 юни Гешев не притежава качеството на прокурор, поради което искането му за освобождаване от длъжност при подаване на оставка е без предмет, приеха върховните съдии.
Миналата есен Гешев пробва да се впише като адвокат в колегията в Кюстендил, което няма как да стане, преди да изтекат 2 години от уволнението му от съдебната власт. После представи политическия си проект.
През 2020 г. се разбра, че Гешев е и докторант в Правно-историческия факултет на Югозападния университет, зачислен на самостоятелна форма на обучение. Не е известно дали вече е доктор.
Още: Партията на българските жени даде път на Иван Гешев към изборите