Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа
13:09 ср  8 ян 2025

Европрокуратурата подхвана ПСТ и "Трейс" заради жълтите павета

31 март 2023, 15:33 часа • 9358 прочитания

Европейската прокуратура е влязла в офис на една от най-известните строителни фирми в България - "Трейс Груп", научи Actualno.com от свои източници.

Още: Със следово куче и дрон: Хванаха избягал арестант в Стамболийски

Още: Според Bird.bg тъмно минало застига Борислав Сарафов през имотна връзка

Малко по-късно стана ясно, че има претърсвания и издирвателни действия от ГДБОП на пет места. За целите на разследването полицията изземва документация и електронни доказателства, свързани с изпълнението на проекта.

"Трейс Груп" е известна с едни от най-големите строителни проекти в България. Специално в София, тя спечели ремонта на площада около "Александър Невски". Но сега от европрокуратурата казват следното: Разследваме корупция и злоупотреба с еврофинансиране за реставрация на историческия център на София.

Европейската прокуратура започна това разследване служебно през есента на 2022 г. въз основа на съобщения в медиите. Наименованието на разследването е "Пътят на жълтите павета". В процес на проверка са договори, сключени между Столичната община и две търговски дружества, след проведени обществени поръчки. Основната причина за проверката - съфинансиран от Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР), както и възможна корупция, с изчислени щети от поне 3 милиона евро. Припомняме, че основното правомощие на Европрокуратурата е да разследва случаи с вероятни злоупотреби с пари от еврофондове.

Още: Колко пътни нарушения установи полицията по време на празниците

Още: Поредни случаи на домашно насилие в Монтанско и Великотърновско

Георги Георгиев към Шишков: Проблемът на жълтите павета е в некадърниците

Според разследването през 2018 г. е сключен първи договор за възстановяване на централната част на София (включително булевард "Цар Освободител" и площад "Народно събрание") - фирмата "ПСТ груп". Две години по-късно обаче, през 2020 г., когато вече са извършени редица плащания, договорът е прекратен по взаимно съгласие. Посочената причина е несъответствие между условията на договора и инвестиционния проект. Беше отбелязано също така, че строителните дейности могат потенциално да нанесат щети на Централния военен клуб в София, построен през 1907 г., който има историческа стойност. Въпреки това около 3 млн. евро (6 млн. лв.) са платени на изпълнителя, без неустойки за просрочие.

ОЩЕ: От "Трейс" твърдят, че не се чупени жълти павета, а само бракувани

След прекратяването на този договор общината подписа нов договор с нов изпълнител при същите условия. Новият изпълнител поиска авансово плащане от около 750 000 евро (1,5 милиона лева), за да възстанови вековните жълти павета в центъра на града, които са защитени от Закона за културното наследство. Тази сума засега не е изплатена, докато се проучи ситуацията. Освен това, Столична община наложи глоба от 100 000 лв. на "Трейс Груп Холд" заради жълтите павета.

Още: Стана ясна причината за смъртта на 17-годишно момче в дискотека в Свищов

Още: Евродепутатът Елена Йончева осъди България в Страсбург

Поисканата от МРРБ техническа експертиза установи, че паветата са лошо положени и има и напукани павета. Лошото качество на рехабилитацията на емблематичните павета, датиращи от 1908 г., заедно с липсата на проверки от страна на градската община, биха могли потенциално да генерират допълнителни разходи, според финансовите документи, предоставени на EPPO.

ОЩЕ, със спомен за автобусната катастрофа при Своге: България през 2018 година: Разпад на държавността – с дъх на олигархия (II част)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес
Failed to fetch
Failed to fetch
Failed to fetch