Експерти: Кръвните проби за алкохол и наркотици трябва да се взимат непосредствено след инцидент

08 юли 2022, 05:53 часа • 3314 | прочитания

Кръвната проба за алкохол и наркотици е добре да се вземе непосредствено след възникнал инцидент. В противен случай е възможно резултатът да бъде опорочен, категорични са специалисти.

Още: Второкласници се научиха как се работи с дрегер (СНИМКИ)

Още: Прекратяват разследването за нападението над метеоролозите на връх Мургаш

Тъй като бе задържан повече от 24 часа след катастрофата Георги Семерджиев не е бил изследван в този времеви интервал за наличие на алкохол или наркотични вещества в кръвта.

Всеки организъм обработва по различен начин приетия алкохол. Затова взимането на кръвна проба непосредствено след инцидент е от ключово значение.

"Няма как да бъде направена интерпретация какво е било съдържанието на алкохола например 20 или 24 часа след момента на неговата консумация. Има хора, които метаболизират по-бързо, при други е по-бавно", обясни токсикологът проф. Петко Маринов по БНТ.

Още: Горя плевня с птици

Още: Поредна тежка катастрофа на АМ "Тракия" край Нови хан (ВИДЕО)

Кръвна проба за алкохол, взета повече от ден след приема на алкохол няма да отчете етанол, особено при млад, здрав човек - в това са категорични всички експерти, с които екипът ни разговаря.

"Едно денонощие след консумацията на алкохол е много вероятно в кръвта да няма никакъв алкохол", заяви проф. Маринов.

Според юристи при задържане на обвиняемия часове след катастрофа няма как да се докаже кога евентуално той е приел алкохол - преди или след инцидента. И в такива случаи резултатите от изследванията обикновено са оборвани в съда. Тестовете за наркотици могат да засегат определени видове дни след употребата. Но има и такива, които не остават в кръвта толкова дълго.

"Има други видове, за които ще бъде също късно, ако не е взета веднага след като е задържан този човек", каза Диана Русинова - Европейски център за транспортни политики.

Още: Пометен от камион: Оперният певец Богомил Спиров загина при катастрофа с мотор в София

Още: Тежък инцидент с моторист в София

"Меродавното за съдебната практика е концентрацията на дадено вещество в кръвта", уточни проф. Маринов.

Какъв е редът за взимане на проби е уредено в Наредба 30. Според експерта по пътна безопасност Диана Русинова в нея все още има "вратички", които позволяват различни нарушители да се измъкват.

"В момента съществува в известна степен хаос, не е ясно кой какво прави, кога го прави, къде го прави и как го прави, което създава възможност за тълкуване, което е проблем и се създават правни възможности един виновен човек да се измъкне от наказателно преследване или да не получи справедлива присъда за това, което е извършил", коментира тя.

При вчерашния арест на Георги Семерджиев той е отказал да даде проба за алкохол и наркотици. В такава ситуация, за да бъде взета проба, е нужно разрешение от съда.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Мартин Стоянов
Мартин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес