Колкото и каквито нови разследващи органи да се създават, алтернативна прокуратура не може да се създаде, каза по БНР Андрей Янкулов, правен експерт в Антикорупционния фонд (АКФ) и бивш прокурор.
„Основната функция на прокуратурата е да ръководи разследването. Разследващите органи работят за нея, събират доказателства за нея, така че тя да може да реши по правилен начин изхода на едно досъдебно производство, на едно разследване. Колкото и каквито нови разследващи органи да се създават или да се дават разследващи функции на различни органи, те пак, в хода на едно наказателно производство, ще бъдат под ръководството на прокуратурата. Една такава цел, ако се преследва – за заобикаляна на прокуратурата по този начин, това не може да стане“, коментира Янкулов.
Възможно е да се дадат разследващи функции на Антикорупционната комисия (сега КПКОНПИ, бел ред.). Законово проблем няма, отбеляза Андрей Янкулов.
„Но това няма да заобиколи прокуратурата, ще заобиколи друг разследващ орган, който до момента е разследвал тези престъпления.“
„В рамките на наказателния процес репресивни функции да се упражняват от разследващия орган е малко вероятно и възможно, защото всички действия, които се извършват в хода на разследването, са под надзора и ръководството на прокурор. Прокурорът може да осуети всяка една репресия, която разследващият орган се опитва да извърши, защото той няма процесуална автономност да върши на своя глава неща в хода на това разследване. От друга страна самият прокурор може да бъде в лошия случай проводник на една такава репресия, защото именно той насочва разследването в необходимата според него посока“, посочи Янкулов.
Институционално продължение на скандала „Барселонагейт“ би трябвало да има, смята Андрей Янкулов.