Прикрита екстрадиция се е извършила пред 2016 година, когато българските власти тихомълком са предали бизнесмена Абдула Бююк на Турция. Това се е случило не дни, не седмици, а часове след изявление на тогавашния външен министър Мевлют Чавушоглу, че Бююк се укрива в България.
Още: Загинали и много ранени при тежка катастрофа край Видин
Още: Две жертви на пожари за денонощието
Това заяви пред БНР адв. Михаил Екимджиев по повод международния скандал, избухнал преди няколко дни.
Припомняме, че след разкритие на “Шпигел” се разговори активно за случилото се. Според информацията премиерът Бойко Борисов е предал в ръцете на Реджеп Ердоган опозиционера и то в нарушение на международни конвенции. Това се е случило със съдействието на тогавашния главен прокурор у нас Сотир Цацаров.
На 10 август 2016 на многохиляден митинг в Истанбул по случай победата над опита за преврат, тогавашният външен министър Мевлют Чавушоглу обявява, че един от враговете на Турция и на Ердоган се укрива в България, но българските власти са обещали той да бъде върнат, припомни Екимджиев.
Още: Много иска, но не може със СРС: Драмите на МВР при издирването на Петьо Еврото
Още: Възстановето е движението на метрото
“Буквално часове, не дни, не седмици, след това изявление, Абдула Бююк е поднесен на турските власти на българската граница от наши високопоставени полицейски служители, в нарушение на конституция, на конвенция за правата на човека, на конвенции за осигуряване на политическо убежище", допълни още юристът.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Пътник на релсите спря Втора линия на метрото в София
Още: Втори инцидент за деня: Верижна катастрофа блокира "Цариградско шосе"
По думите му тогава е била извършена така наречената в правото “прикрита екстрадиция”.
Турция е отказала да продължи валидността на документите му и пребиването на Абдула Бююк в България е било формално нелегално, изтъкна Михаил Екимджиев.
"Дори да приемем, че е имало някакви формални основания за експулсирането, то това, което е направено задължително, трябва да стане с уведомяването на негов адвокат, в момента, в който е арестуван, с уведомяване на омбудсмана и с уведомяване на неправителствена организация", коментира още юристът.
Още: Сред гонка и ударени 4 патрулки: Спипаха автокрадец
Още: Баща преби двете си дъщери, едното дете е в болница