Двойно увеличение на телефонните измами отчита полицията

28 септември 2024, 09:45 часа • 2989 | прочитания

Кои са новите похвати на престъпниците, за какво трябва особено да внимаваме сега, за да не попаднем в регистъра на жертвите на "ало измамници" измами коментира Златка Падинкова, началник на сектор "Измами" в 'Национална полиция", обясни в студиото на Нова телевизия.  

Още: МВР знае за скандалния случай с чатовете в ГДБОП

Още: Захари Карабашлиев постави прокуратурата натясно за смъртта на майката на разследван български европрокурор

Още: Жена от Костенец даде 5000 лева на ало измамници

Измамниците стават все по-изобретателни

"Трябва хората да проверят дали телефонния номер е на техен близък или роднина. Има приложения, през които може да се провери. Измамниците стават все по-изобретателни", предупреди Падинкова.

По думите ѝ от началото на годината до края на месец август са извършени общо 188 измами, което е двойно увеличение от предходната година. Според данните 1 400 000 лева е размерът на имотна вреда, причинена от тези мними повиквания. 

Още: Нает като “муле“: Младеж спаси баба от ало измамници

Още: 58 шева след нападение с макетно ножче: Затвор за мъжа, обезобразил жена си

Според Падинкова освен обаждания на стационарни номера, все по-често се извършват такива на мобилен телефон. Тя посочи, че това позволява на измамниците да карат жертвите си да „обикалят” различни места и посочи случай с жена от Шумен, която е пътувала до няколко града преди да предаде парите на лъжците.

Още: Пак телефонна измама: Възрастно семейство се прости с 10 000 лв.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес