Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Делото по казуса "Алепу" отново не тръгна

21 септември 2020, 15:25 часа • 2533 прочитания

Административният съд в Бургас не даде ход на делото по казуса с подпорната стена на плаж Алепу, която се превърна в хотел. Това е втори фалстарт на опита да се реши законно ли е брегоукрепването над бившия "Шофьорски плаж" или не, съобщи БНТ.

Още: Дерайлира пътнически влак за Габрово, няма пострадали

Още: Антон Златанов: "Гранична полиция" е готова за Шенген

Според прокурора Христо Колев не е даден ход на делото по процесуални причини. Редовно призовани този път са всички страни, но били представители болнични и невъзможност за участие поради командировка в страната от страна на защитник на фирмата-изпълнител.

Според БНР, става въпрос за болничен лист и ангажименти в чужбина на една от страните - "Главболгарстрой".

Категорични сме, че строителното разрешително на хотелския комплекс, трябва да бъде обявено за нищожно, посочи прокурорът Христо Колев. Има и нарушения на екологичното законодателство, добави той:„Има две защитени зони, които са в близост до този строеж, трябва да бъде извършен ОВОС (Оценка за въздействие на околната среда – б.а.)“.Преценка за тази оценка е правена, но само за първото строително разрешение – за т. нар. подпорна стена.

Още: Издирването на Николай от Конаре няма да спре, увери вътрешният министър

Още: Издирването на изчезналото дете от Конаре: Включи се и хеликоптер

На делото обаче присъства Петър Кошничарски - адвокат на "Алепу Вилидж" - собственик на спорния обект. Той коментира, че съдията щял да каже каква е истината на базата на доказателствата по делото и на това, което изложат страните. "Като ги представим тези доказателства, ще ги видите.", коментира той.

"Вие съдът ли сте? За мен не сте някакви представители на някаква институция, на която аз съм длъжен да давам обяснения“, приключи коментарът си за медиите адв. Кошничарски.

Същевременно адвокатът на Община Созопол Юрий Бошнаков изрази друга позиция. Според него тезата на Окръжна прокуратура е не състоятелна, тъй като оспореното разрешение за строеж касае изграждането на обект, обем, различен от този, за който е издадено първоначалното разрешение за строеж.

„На лице е влязъл в сила административен акт, който е приключил с удостоверение за въвеждане в експлоатация на строежа. След което, считаме за недопустимо да бъдат извършвани корекции по него“, смята Бошнаков.

Още: Фалшив сигнал за бомба вдигна на крак централата на БСП

Още: Работник загина при тежък инцидент в „Мини Марица-Изток“

Това е второто заседание по казуса, след като в края на юли делото не започна заради липсата на представител на фирмата инвеститор.

Следващ опит да се даде ход на делото ще бъде направен на 5 октомври.

Целият казус можете да си припомните в тези материали.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес