Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Делото "Октопод" няма край - ВКС го върна за ново разглеждане

20 август 2024, 17:36 часа • 725 прочитания

Пак не е сложена точка на продължаващото с години дело „Октопод“, по което подсъдими останаха само Янко Попов и Марчело Джотолов. Върховният касационен съд (ВКС) за втори път връща делото на Софийския апелативен съд, който беше осъдил двамата условно на по 3 години затвор.

Още: Внимание: Фалшиви сайтове предлагат винетки на по-високи цени

Още: Младеж със 150 км/ч се вряза в баничарница и аптека в Пазарджишко село

Още: 11 години по-късно делото "Октопод" приключи с две условни присъди

Преди 6 години закритият вече специализиран съд оправда основния подсъдим по делото Алексей Петров, който беше убит в София преди около година, както и Антон Петров и Кирил Топалов. След това оправдателните им присъди бяха потвърдени и от апелативния спецсъд, а прокуратурата не протестира и те влязоха в сила.

Така делото продължи само срещу Джотолов и Попов, които единствени бяха признати на две инстанции за виновни за изнудване на бившия полицай Николай Денков преди 17 години. По това обвинение двамата получиха условни присъди от по 3 години затвор и глоби от по 4000 лева, припомня "Лекс". Преди две години ВКС веднъж отмени присъдите им заради неясни мотиви в решението на втората инстанция. Според ВКС от решението не става ясно кой от подсъдимите какви конкретно заплахи е отправил при изнудването на Денков.

Още: Клопка, трик или удар във въздуха е блокиране на избора на Сарафов за главен прокурор: Анализ на конституционалисти

Още: Шансовете намаляват все повече: Повече от месец продължава търсенето на Ники от Конаре

Хронологията

Сега тричленен състав на Върховния касационен съд (ВКС) отменя решение № 87 от 01.03.2023 г. на Апелативен съд – София, и връща делото за ново разглеждане от друг състав на същия съд от стадия на съдебното заседание. Делото е образувано по касационни жалби на подсъдимия и неговия защитник срещу решението от 1 март 2023 г. на Апелативен съд – София, с което е потвърдена присъдата от ноември 2018 г. на Специализирания наказателен съд.

С първоинстанционната присъда Янко Попов и Марчело Джотолов са признати за виновни в това, че в периода от януари 2007 г. до април 2007 г. в гр. Плевен, гр. София и гр. Белене - при условията на продължавано престъпление, с цел да принудят Николай Денков да поеме имуществено задължение и да се разпореди с вещи - са го заплашили с насилие и с противозаконни действия с тежки последици за него и негови близки. Деянията са извършени с участието на длъжностно лице (Джотолов), придружени са със заплаха за убийство и са извършени от две лица, поради което на всеки от подсъдимите е наложено наказание от три години лишаване от свобода, чието изпълнение е отложено за изпитателен срок от пет години. Има и наказание глоба от 4 хиляди лева.

Още: Последните подсъдими по делото "Октопод" - отново с условни присъди

С решение от 29.06.2021 г. на Апелативния специализиран наказателен съд първоинстанционната присъда е потвърдена в тази ѝ част.

Още: Пожар горя в къща паметник на културата в Пловдив, има загинал

Още: Задържаха вейпове и желирани бонбони с наркотик в Пловдив

На 21 септември 2022 г. ВКС отменя въззивното решение е в частта, с която е потвърдена присъдата относно осъждането на Попов и Джотолов, като делото е върнато в тази част на Софийския апелативен съд за ново разглеждане.

Със сега атакуваното решение на САС е потвърдена първоинстанционната присъда в частта относно осъждането на подсъдимите.

В касационните жалби са заведени всички касационни основания. Моли се алтернативно за оправдаване на подсъдимия, намаляване на наказанието му или отмяна на въззивното решение и връщане на делото за разглеждане от друг състав на Софийския апелативен съд.

Мотивите

Решаващият състав на ВКС намира жалбите за основателни. Върховните съдии приемат, че при постановяване на атакувания съдебен акт не са изпълнени в цялост задължителните указания на касационната инстанция, дадени в решението ѝ от 21.09.2022 г., както и че въззивното решение не отговаря в пълнота на нормата на чл. 339, ал. 2 от НПК, която задължава въззивната инстанция, когато потвърди присъдата, да посочва основанията, поради които не приема доводите, изложени в подкрепа на жалбата или протеста. Настоящият касационен състав счита и че са налице нарушения при осъществяване на доказателствената дейност на решаващия съд.

Върховните съдии приемат за основателно, макар и не по отношение на всички изложени съображения, възражението в касационните жалби, че при новото разглеждане на делото не са изпълнени в цялост задължителните указания на ВКС, дадени в решението от 21.09.2022 г., става ясно от решението на съда.

Предходният състав на настоящата инстанция е констатирал липса на разграничение на формулираните заплахи от всеки един от подсъдимите, като в контролираното сега решение по отношение на първото деяние, включено в продължаваното престъпление, този недостатък е поправен и във възприетите факти е очертано кои реплики от кого са били отправени – "от подсъдимия П. или от подсъдимия Д.". В настоящото си решение върховните съдии установяват вътрешно противоречие в атакуваното пред тях въззивно решение, тъй като най-напред в съдебния акт са обективирани репликите на всеки един от подсъдимите, а по-нататък като техен автор се посочва само подсъдимият Попов. Констатира се несъответствие на възприетите факти и потвърждаването на осъждането на подсъдимия Джотолов за съучастие във второто деяние от продължаваното престъпление.

Върховните съдии подчертават, че за това деяние обвинителните факти са, че подсъдимите са провели най-малко три телефонни разговора в периода 01.03.2007 г. – 04.04.2007 г., в които са били отправяни заплахи към свидетеля Д., като само в последния е участвал подсъдимият Джотолов и тази деятелност е оценена като едно престъпление, извършено в съучастие от двамата подсъдими. В атакуваното решение съдът е възприел, че проведените разговори са два, като в единия само подсъдимият Попов е разговарял и е заплашил свидетеля, а в другия – двамата последователно са го заплашвали. Инстанционните съдилища напълно безкритично са възприели предложената от обвинението конструкция, без да държат сметка, че изнудването по чл. 213а от НК – престъплението, за което е повдигнато обвинение, е престъпление на формално извършване и е довършено с отправяне на заплахата и довеждане до знанието на пострадалия на желаното от дееца поведение. При това положение върховните съдии намират, че е следвало да бъдат изложени съображения дали се касае до едно деяние и дали подсъдимият Джотолов е съизвършител в това деяние.

Решаващият състав на ВКС приема за неотстранено напълно и друго нарушение, установено при предходното касационно разглеждане на делото и изразяващо се в непрецизиране на това кои изрази, изречени от подсъдимите при първото деяние, съдържат изразена заплаха и кои от тях се интерпретират като заплашителни. 

Върховните съдии приемат, че решението следва да бъде отменено и по отношение на необжалвалия подсъдим Джотолов предвид фактическата и правна неделимост по въпросите по същество на обвинението срещу подсъдимите П. и Д. за престъпление по чл. 213а, ал. 3, т. 5 вр. ал. 2, т. 1 и т. 4 вр. ал. 1 вр. чл. 26, ал. 1 от НК и с оглед разпоредбата на чл. 347, ал. 2 от НПК, според която касационната инстанция отменя или изменя присъдата или решението и по отношение на необжалвалите подсъдими, ако основанията за това са в тяхна полза, казват от съда.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес