Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ценности за 250 хил. лв. на месец обират крадците в София

03 юли 2017, 07:50 часа • 1477 прочитания

По половин милион лева минимум само за месец печелят обирджиите, които се целят в жилища и частни имоти, при това само когато говорим за грабежи в София. Това показва статистиката на МВР за извършените обири за последната година.

Още: Тежка катастрофа край Варна с 3 коли - има жертва и ранени

Още: Нападнаха екип на Спешна помощ в село Камено край Бургас

Съгласно статистическите данни само на месец в столицата се разбиват над 200 жилища, като открадната техника, злато и пари са на обща стойност за над 250 000 лева. Като цяло за страната кражбите, в които влизат и тези на магазини, са по 100 на ден или общо над 3194 за месец. Тенденцията е почти целогодишна, като в летните месеци, когато хората са в отпуска и не са си вкъщи, броят на битовите кражби в столицата се повишава, пише в. "Монитор".

Плячката от обирите обикновено се продава или по интернет, или в заложни къщи. Най-популярните места в София, където отива крадената стока, са заложните къщи в кварталите "Христо Ботев" и "Филиповци". Оказионите там рядко имат лиценз и в повечето случаи търговията се върти директно от домовете на съдържателите им. Там се съхраняват и крадените вещи. Полицията обаче рядко успява да ги открие, тъй като малко хора описват надлежно серийните номера на телевизорите, телефоните и лаптопите си. Други дори не пазят документите на покупките, което връзва ръцете на разследващите. Парите и златото пък почти никога не се намират. В огромна част от случаите те отиват право към обектите на финансова компания, чийто офиси могат да бъдат намерени в търговските центрове, а тя самата предлага към момента едни от най-високите цени. При продажба на злато там не се изисква никакъв документ. Благородният метал след това веднага се прибира в изнесен извън обекта сейф, до който никой освен служителите няма достъп, дори и полицията. Така следите на златото също се губят.

За да намалят битовата престъпност от МВР са предприели редица мерки, едната от които е постоянно наблюдение на рисковия контингент. В него спадат всички престъпници по райони, които имат регистрации за кражби, както и такива, за които имаоперативна информация, че влизат по жилищата.

Още: На Коледа: Млада жена загина при катастрофа в Стара Загора

Още: Военните отново помагат в издирването на Ники от Конаре

"Можем да ги арестуваме по всяко време, но след 24 часа ще трябва да ги пуснем, защото нямаме доказателства. За това ги следим, докато не предприемат удар. Тогава ги задържаме на местопрестъплението и измъкването им с адвокатски хватки по време на делото срещу тях е невъзможно", обясниха пред в. "Монитор" от отдел "Кражби" към националната полиция.

Мерките за следенето са разписани и в стратегията на МВР за превенция на престъпността. Друг похват, който до края на годината ще се използва активно, е назначаването на нови служители, които да следят основно за кражби. Според плановете на вътрешното ведомство броят им ще е 3000. Много от тях обаче ще бъдат разпределени към по-малките населени места, въпреки че статистически там стават по-малко обири отколкото в големите градове. Въпреки това набезите за населението там са сериозен бич, заради което от вътрешното ведомство ще съсредоточат основно усилията си там. Това обаче не означава, че и по-големите градове ще бъдат подминати. Планира се новоназначените служители да бъдат пускани в постоянни обходи из кварталите. Вече работещите в системата пък ще бъдат обучавани как да противодействат по-добре на домовите крадци.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес