Възможно е освобождаването на Гълъбин Боевски да е било част кампанията за помилване на чужденци в бразилските затвори, която е факт преди Световното първенство по футбол през 2014 година.
Още: Без загуба на ринга, но с мечта, която няма да осъществи заради войната в Украйна
Още: "Беше истинско удоволствие да гледаш Шумахер как кара, но не и да се състезаваш срещу него"
Кампанията обаче не е знак на милост, а чисто практична - бразилските власти освобождават места в затворите, тъй като те са претъпкани, а се очаква покрай най-големият футболен форум в света да има вълна от престъпления, информира ТВ7. Отделно през 2016 година в Бразилия ще се проведат и летните Олимпийски игри.
Междувременно главният прокурор на България Сотир Цацаров също коментира темата. Той каза: "МВнР знаят защо е освободен Боевски".
"Не мога да кажа дали има нещо нередно. МВнР би трябвало да разполага с информация. Те най-малко трябва да имат информация за крайния акт на бразилските власти, заради който Боевски е на свобода. Не знам защо от министерството чакат доклад вече три дни. Не знам дали е помилван. Не мога да ви кажа какви са мотивите за освобождаването му", каза Цацаров пред Нова телевизия. От министерството обаче казаха, че нямат официално съобщение от Бразилия по въпроса.
Още: Водещ ансамбъл пропуска Световната купа по художествена гимнастика в София
Още: Шефът на БФПС обясни защо голям български талант спря с плуването само на 21 години
Гълъбин Боевски се прибра изненадващо в България с полет от Париж вчера в 14.00 часа. "Няма какво да кажа", бяха думите му на излизане от летище София. Спортистът само добави по повод на процеса срещу него, който беше следен внимателно от българските медии: "Беше важно за вас преди две години, вече не е важно!" На въпрос дали е оневинен, Боевски отговори кратко: "Айде сега".
От посолството на България в Бразилия коментираха завръщането на тежкоатлета в родината му по следния начин: "Ние можем да знаем, но нямаме право да даваме информация".
Още: Жалко! Само на 21 години голяма спортна надежда на България прекрати кариерата си
В края на октомври 2011 олимпийският шампион по вдигане на тежести беше задържан с 9 килограма кокаин на летището в бразилския град Сао Пауло. Наркотикът беше укрит в специално приготвени тайници в три куфара.
Боевски беше осъден на 9 години и 4 месеца затвор. През 2012 година второинстанционният апелативен съд в Бразилия отказа да намали присъдата на спортиста. Боевски се прочу с няколко скандала. През 2003 година той беше наказан за употреба на допинг. Тогава Световната федерация го извади от състезания за срок от осем години и на практика това прекрати кариерата му. През 2008 година семейството му отново влезе в новините. Синът му Пол се самонарани със собствения си газов пистолет в училищния двор. Тогава Боевски-старши беше общински съветник от ПП ГЕРБ в СОС, избран на местните избори през 2007 г.
Най-големият си успех Гълъбин Боевски постига през 2000 година, когато става олимпийски шампион в Сидни. Избиран е и за спортист номер едно на България.
Още: Българският хегемон в леката атлетика, чийто 46-годишен рекорд e неподобрен и до днес
Още: "Няма драма!": Станка Златева обясни как федерацията по борба ще погаси дълговете си