Надзирателите в Софийския затвор не биха могли да реагират при бягството на двамата рецидивисти Владимир Пелов и Радослав Колев. Големият проблем е във внасянето на оръжието. Това каза Димитър Бонгалов, бивш зам.-министър на правосъдието, пред bTV.
Още: Заради мъгла: Три катастрофи в Благоевградско
Още: Тежка катастрофа край Костинброд, има загинал
Пазачът на входа – последният пост, който виждаме, че се е опитал да се намеси, дори е излишен по мое мнение. Този пост пази паркинга, не входа на затвора, каза Бонгалов.
„Оръжието, което е имал, по инструкция би трябвало да го използва, но тя противоречи на Наказателния кодекс. По инструкция той трябваше да убие тези двама души и после щеше да бъде съден, че е извършил убийство”, каза зам.-министърът.
„Наказателният кодекс казва, че имате неизбежна отбрана, когато има нападение. Когато има бягство, няма неизбежна отбрана”, обясни той.
Още: 9-годишно дете е починало на занималнята си в училище във Велико Търново
Още: Тежка катастрофа с трима загинали край Силистра
Според него четирите поста на кулите, които са с „Калашници” и също имат инструкции да стрелят при бягство, са излишни. По думите му те биха могли да бъдат мобилен отряд и да са в периметъра около затвора. Трябва да има постановление на МС, че това е обект от национално значение и да има зона за сигурност, категоричен е Бонгалов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Съдът на ЕС: Електронни фишове и глоби за тол такси в България масово падат, може и за винетките
Още: Агенция "Митници" с удар: Над 40 хил. дози лекарства и добавки са иззети при международна операция
Пазачът на бариерата има право да използва оръжие. След като му е дадено на поста, той трябва да го употреби в определени ситуации, но аз се съмнявам, дори да имаше възможност да извади пистолета, дали щеше да стреля, коментира Николай Павлов, бивш началник на затворническите общежития в Казичане.
По думите му това е голяма психологическа бариера, която не всеки би преодолял.
Бившият началник на затворническите общежития посочи, че на пост 1 винаги се поставят хора, които не биха действали в такава кризисна ситуация, тъй като той се приема за по-лек.
Още: Преди окончателното произнасяне на съда: Георги Семерджиев иска по-малка присъда
Още: Без дори да разберат: Чужденци, купили имоти у нас, станаха жертва на измамна схема
„По принцип надзирателите трябваше да тръгнат да гонят бегълците. Не се знаеше в колата, която ги е чакала, дали нямаше да има проблеми със запалването на колата например”, допълни Павлов.
Чак на 15-ата минута е тръгнала кола, отбеляза той. По думите му в този отсек на двора винаги има дежурна кола и шофьорите е можело да реагират веднага.
По повод сигналите, че Пелов е готвел бягство, Павлов подчерта, че в такива случаи винаги се слага бележка към досието, че затворникът трябва да бъде изолиран и поставен под оперативно наблюдение. „След като се знае какъв е профилът на този човек, защо е бил изведен да работи”, попита Павлов.