Поредна порция документи от личния архив на издирвания бивш шеф на столичното следствие Петьо Петров – Еврото излезе наяве и пак вътре се появява интересно име. Става въпрос за Емилия Русинова – бившият административен ръководител на Софийска градска прокуратура (СГП) и настоящ изпълняващ функциите ръководител на Апелативна прокуратура – София. Разследващият сайт BIRD.bg преди седмици показа заедно със сдружение „БОЕЦ“ прокурорски преписки, сигнали, постановления, докладни от МВР, прокуратурата и други институции, за които се твърди, че са били на разположение на основния герой от сагата „Осемте джуджета“ – Петьо Еврото. Сега медията публикува неподписано постановление на Русинова, открито в същия архив, наречен „Евротолийкс“.
Става въпрос за нейно постановление по реална преписка 18621/2018, касаеща разследване срещу организирана престъпна група за укриване на данъци в особено големи размери, твърди BIRD.bg. Разследвани са учредителите на голяма българска верига от обекти в сферата на спорта и здравето, става ясно от публикуваните страници от архива. От медията питат защо това са само чернови и не са подписани от прокурора, а после са се оказали при Петьо Еврото. По време на пресконференцията в БТА, на която обявиха, че разполагат с архива, BIRD и „БОЕЦ“ предположиха, че неподписани документи са били пращани на Петьо Еврото за съгласуване с бившия следовател, считан за "сив кардинал“ в съдебната система.
Още: Много иска, но не може със СРС: Драмите на МВР при издирването на Петьо Еврото
Снимка: БГНЕС
Що се отнася до самата преписка, тя е решена, става ясно от проверка в електронната система на прокуратурата. Данните сочат, че е изпратена по компетентност, вероятно във вече закритата специализирана прокуратура.
Какво гласи преписката?
СГП е образувала преписката след уведомление по описа на ТД на НАП – София. С постановление от 17 септември 2018 г. е възложено на ГД „Национална полиция“ на МВР извършването на проверка. На 24 януари 2019 г. материалите по нея са докладвани в СГП. Установено е, че органът по приходите е отчел данъчни задължения по ЗДДС в особено големи размери след извършени две ревизии. Става дума за над 2,5 млн. лв.
Още: Видински адвокати се оказаха единствените, които действат по темата "Петьо Еврото"
Емилия Русинова прави анализ и счита, че са налице обективните предпоставки за образуване на досъдебно производство. Постановява образуване на такова производство за избягване на плащане на данъчни задължения в особено големи размери от страна на сдружението, като посочва, че управителният орган или е потвърдил неистина, или е затаил истина в подадени декларации.
Прокурорът възлага да се разпитат представляващите/управляващите на сдружението, лицата, извършвали счетоводната дейност, да се предприемат действия за разкриването на данъчни и осигурителна тайна, да се изиска справка от БНБ в кои банки у нас има открити сметки на фирмата, да се назначи извършване на съдебно-счетоводна експертиза и т.н. – в срок два месеца. Преписката остава неподписана, става ясно от публикувания от BIRD документ.
Снимка: Емилия Русинова, БГНЕС
Припомняме, че братът на Петьо Петров - прокурор Емил Петров - беше зам.-ръководител на Апелативна прокуратура - София, но беше освободен през юни 2024 г. по предложение именно на Емилия Русинова. През юли 2018 г. Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет го назначи за заместник на административния ръководител на Софийска градска прокуратура. Тогава там шеф беше Русинова.
Още: Не само МВР, но и прокуратурата не прави нищо с архива на Петьо Еврото
"БОЕЦ" опита да даде архива на "ад хок" прокурор Талева, но напразно
Междувременно сдружение „БОЕЦ“ направи втори опит да предаде документи от архива на Петьо Еврото на специалния прокурор, разследващ главния и неговите заместници – Даниела Талева. Офисът ѝ обаче беше заключен, а охранители попречиха на хора от сдружението да влязат вътре и да организират среща с "ад хок" прокурора.
"Преди 20 дни БОЕЦ направихме опит да влезем при Талева и да ѝ предадем архива на Петьо Еврото. Тук има информация за извършени престъпления от Борислав Сарафов", заяви лидерът на "БОЕЦ" Георги Георгиев.
Още: Петьо Еврото няма да бъде арестуван, ако бъде намерен в чужбина: Бивш прокурор обяснява
""БОЕЦ" направихме опит да ги предадем на МВР – получихме отказ. Влязох на 16 януари във ВСС, където също получихме отказ. А в петък влязохме в Апелативна прокуратура – София, защото се съдържат данни за предаване на постановления на Еврото от страна на прокурори от Апелативна прокуратура. И там имаме отказ", заяви Георгиев.
"Междувременно ние открихме неподписани постановления от Емилия Русинова. Това означава само едно – че тя лично е разпечатала този документ и го е занесла на Петьо Еврото“, твърди Георги Георгиев.
Още: "Да не е Петьо Еврото вътре"? Офисът на прокурор Талева пак остана заключен за архива му (ВИДЕО)