България е първа в Евросъюза по една от най-печалните статистики - смърт при пътнотранспортно произшествие с автомобил. У нас тези смъртни случаи са 64 на всеки 1 милион жители, докато средното за ЕС ниво е почти три пъти по-малко – 23 такива случая. В страната членка с най-малко автопроизшествия с фатален изход на милион жители - Малта, тези случаи са само 11, показват данни на Евростат, изнесени от в. "24 часа".
В България се намира и регионът с най-много катастрофи с фатален край - Северозападна България, където през 2016 г. на всеки 1 млн. жители са станали 153 пътни инцидента. Следват по един регион в Португалия, Румъния и Гърция и на пето място е друг български - Северен централен, в който е имало 132 такива случая на милион жители. Гърция и Румъния водят по брой смъртни случаи на милион жители при катастрофите, в които смъртта е причинена не от автомобил, а от друго превозно средство, например мотоциклет, велосипед, или се е случила на пешеходец.
Любопитното е, че в България през 2016 г. статистиката не е отчела нито един случай на загинал на пътя мотоциклетист. Водеща в тази класация е Гърция с 20 смъртни случая на милион жители, докато средното за ЕС ниво е 8 смъртни случая.
Най-лошото в класацията е, че тенденцията при катастрофите с фатален изход в България не само че не е към трайно намаляване, както е в ЕС, а в отделни периоди броят на убитите на пътя дори се увеличава. През 1999 г. в 28-те страни, които днес съставляват Европейския съюз, е имало общо 58 244 смъртни случая, причинени от автокатастрофи. През 2017 г. те са вече 25 257, т.е. повече от два пъти по-малко. През този почти 20-годишен период няма нито една година, в която фаталните катастрофи да не са по-малко на брой, отколкото през предишната. В България през 1999 г. е имало 1047 убити на пътя, докато през 2017 г. жертвите са 682. Това е намаление с около 40%, но през годините цифрите доста се колебаят.