Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Бедните вече ще ползват безплатен адвокат, независимо дали печелят или губят дело

19 декември 2022, 09:39 часа • 908 прочитания

Хората, на които е предоставена правна помощ, защото не разполагат със средства за адвокат, вече няма да внасят такси и разноски за делото, а ако го загубят, няма да връщат разходите за защита на Националното бюро за правна помощ (НБПП). Това влиза в сила с приетите окончателно промени в Закона за правната помощ (ЗПП), предаде "Лекс".

Още: Пуснаха мъжа, нападнал охранител в Спешна помощ в София

Още: Прокуратурата решава дали да повдигне обвинение на нападателя на охранител в Спешна помощ в София

Преди промяната всеки, който искаше безплатен адвокат, попълва декларация, че "в случай на осъдително решение или присъда дължи възстановяване на разноските за правна помощ". Т.е. човекът, който няма пари сам да плати на адвокат, знае, че ако държавата му осигури такъв, рискува той да не му излезе безплатен, ако загуби делото. Това възпира много хора, въпреки тежкото им имуществено положение, да ползват правна помощ. Освен това на практика, събирането на разноските за предоставянето на правната помощ, често се оказва невъзможно, тъй като осъденият е трайно безработен и без собственост.

Сега вече хората, които получават правна помощ по реда чл. 23, ал. 2 от закона не дължат възстановяване на разноските за предоставената правна помощ. Това правило се отнася за всеки обвиняем, подсъдим или страна по наказателно, гражданско или административно дело, който "не разполага със средства за заплащане на адвокат, желае да има такъв и интересите на правосъдието изискват това".

Освен това чрез ЗПП бяха направени и изменения в Гражданския процесуален кодекс (ГПК), с които в чл. 83 беше предвидено, че: "Такси и разноски по производството на делата не се внасят от страна, на която по делото е предоставена правна помощ при условията на чл. 23, ал. 2 от Закона за правната помощ".

Още: Две коли се удариха на Орлов мост

Още: Кола, управлявана от 19-годишен, удари автобус с пътници на АМ „Струма“

Всичките тези изменения са придружени и от промени, които целят да се избегнат злоупотребите с правна помощ. Ако се установят такива, правната помощ се прекратява, а възползвалият се "е длъжен да внесе или да върне всички суми, от плащането на които е бил неоснователно освободен, както и да заплати определеното възнаграждение на назначения му служебен адвокат".

Има и законова дефиниция какво е злоупотреба с право на правна помощ:

- когато лице, на което е допусната правна помощ, е поискало замяна на адвокат три и повече пъти в едно и също производство, без да са налице уважителни причини;

- при всяко друго недобросъвестно упражняване на правото на правна помощ, извършено в противоречие с целта на закона и правата и законните интереси на страните в производството.

Още: Повдигнаха обвинение на бездомник за трагедията на Централна гара

Още: Пребиха охранител на спешното в София, в болница е

Други важни промени в ЗПП разширяват обема на предоставяната от държавата правна помощ. За първи път се предвижда безплатна юридическа помощ в производство по издаване на индивидуален административен акт, както и при неговото оспорване по административен ред. Освен се предвижда правна помощ и за представителство в извънсъдебни процедури.

Промените в ЗПП дават право на правна помощ на хората c физичecĸи и мeнтaлни yвpeждaния – на тези, които са поставени под запрещение или чието запретяване се иска, както и на "лица с увреждания, получаващи месечна подкрепа съгласно Закона за хората с увреждания, чийто месечен доход не е достатъчен, за да упълномощят адвокат".

ОЩЕ: Оставиха в ареста адвокатката, обвинена в измама за хиляди евро

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес