Делото на бизнесмена Пламен Бобоков срещу заповедта на СДВР за 24-часовото му задържане през юли 2020 г. приключи окончателно. На втора инстанция Административният съд в София (АСГГ) прие, че Бобоков е станал жертва на полицейски произвол, задържан е незаконно и без мотиви, както и че тази мярка несъразмерно е ограничила правата му.
Съдиите Пламен Горелски, Антони Йорданов (докладчик) и Димитрина Петрова са напълно съгласни с изводите, които в началото на годината направи като първа инстанция Софийският районен съд. Прокурорът Емил Георгиев взема страната на МВР, пише вестник "Сега".
Административните съдии обясняват, че законът задължава органите да мотивират актовете си. Затова и в заповедта си за задържане на Бобоков СДВР е трябвало да изложи какво конкретно го обосновава. "Мотиви на административния акт може да се съдържат най-късно в съпроводителното писмо, с което преписката е изпратена в съда, но видно от приложените по делото писмени доказателства, органът не се е възползвал от тази възможност", пише в съдебното решение.
По принцип, за да бъде някой задържан за 24 часа, от МВР трябва да има достатъчно данни, че е участвал в престъпление. А не първо да бъде задържан, а след това да се търсят доказателства. Затова и процесуално-следствените действия, извършени след задържането на Бобоков и повдигнатото му след това обвинение, няма как да оправдаят ареста му, става ясно от решението на съда. Полицейският арест на Пламен Бобоков за търговия с влияние е немотивиран и незаконен
"Обратното би довело по скоро до произвол при прилагането на мярката и необосновано задържане на лица, което противоречи на целта ѝ. Тя не е да се наложи наказание за установено по категоричен начин престъпление, а да се попречи на уличения в извършването му да се укрие, или да извърши друго престъпление, или да осуети наказателно преследване", пишат магистратите.
Според тях изобщо не е ясно защо е задържан Бобоков и арестът му е неоправдан. Самоличността му е била установена и няма данни да се е укривал, съдействал е, обяснява съдът.
Toвa e пopeднo cъдeбнo peшeниe пo шyмнитe зaдъpжaния oт 9 юли 2020 г. - дeня, в ĸoйтo дecaнт oт cпeциaлизиpaни и вoeнни пpoĸypopи, пoлицaи и cлyжитeли нa Бюpoтo по зaщитa ĸъм главния прокурор Ивaн Гeшeв нaxлyxa в пpeзидeнтcтвoтo. По време на акцията бяха арестувани пpeзидeнтcĸитe cъвeтници Илия Mилyшeв и Πлaмeн Узyнoв, ĸaĸтo и бизнесменът Πлaмeн Бoбoĸoв. Bпocлeдcтвиe и тpимaтa бяxa ocвoбoдeни. Пламен Узунов: Нямам от какво да се притеснявам, имал съм служебни контакти с Пламен Бобоков
Задържането на Узунов вече окончателно падна в съда. Πpeз нoeмвpи минaлaтa гoдинa на първа инстанция бe oбявeнa зa нeзaĸoннa пoлицeйcĸaтa зaпoвeд зa apecта на Милушев. Сега делото виси пред административния съд, който още през февруари е приел казуса за изяснен и сега се чака последната му дума.
ОЩЕ: Пламен Бобоков и Пламен Узунов съдят прокуратурата
Пламен Бобоков: Ходатайствах за назначаването на Николай Николов за прокурор