ГДБОП участва в мащабна операция, проведена от правоприлагащи органи от цяла Европа и подкрепена от Europol и Eurojust. В резултат на съвместните действия е свалена една от най-големите незаконни мрежи за стрийминг, работещи в и извън ЕС, съобщиха от пресцентъра на МВР.
Още: Експерт: В ЕС нямаме унифицирано законодателство в областта на наркотичните вещества
Още: Втора дисциплинарка срещу прокурор от "Осемте джуджета"
Още: Задържаха трима мъже за грабеж на голяма сума пари
С обединените сили на България, Германия, Италия, Хърватия, Румъния, Франция, Нидерландия, Швеция, Швейцария и Обединеното кралство са идентифицирани 102-ма заподозрени, 11 от които са арестувани, за незаконно разпространение на материали от стрийминг услуги онлайн, включително филми и сериали. Обект на пиратство са били и повече от 2500 телевизионни канала, сред които спортни. Според данните незаконната мрежа е направила съдържанието им достъпно за над 22 милиона потребители по целия свят, без съгласието на притежателите на авторските права. В допълнение към престъпленията срещу интелектуалната собственост (нарушаване на авторски права), има индикации и за други незаконни дейности - пране на пари и киберпрестъпления, които в момента се разследват.
Още: Край на пътните блокади: Освободиха всички задържани опозиционери в Абхазия (ВИДЕО)
Още: Обещавали многократна печалба: 11 задържани за инвестиционни измами
Още: Издевателствал над майка си: Задържаха насилник в Монтана
По време на европейската операция са извършени над 112 жилищни обиска и са конфискувани най-малко 29 сървъра. Свалените от разследващите домейни са 100 и са иззети 270 устройства и оборудване за предаване и излъчване на телевизионни програми чрез интернет (Internet Protocol Television), като са идентифицирани 560 дистрибутора. Конфискувани са също наркотици, оръжия, около 1,6 милиона евро в криптовалута и 40 000 евро в брой.
Още: Разбиха печатница за фалшиви пари в София, двама са задържани
Още: Анализ показа колко пари е спестила за четири години Електронната система на съдилищата
Още: Крадец задигна 12 климатика от правителствената почивна база в Слънчев бряг (ВИДЕО)
От българска страна в мащабните действия се включили експерти от дирекция „Киберпрестъпност" в ГД „Борба с организираната престъпност". Разследването, проведено от международните екипи, е подкрепено от самото начало от Europol чрез анализ на разузнавателни данни и координация на последващите стъпки с Eurojust. В дните на действие експерти от европейската полицейска служба са работили на терен в Хърватия, Италия и Обединеното кралство за осигуряване на криминалистична подкрепа.