Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Ал Кайда" и "Ислямска държава" стават все по-дръзки в интернет

04 юни 2018, 07:30 часа • 1224 прочитания

Цели 19 000 материала с екстремистко съдържание са били изтрити през 2017 година по заявка от ГДБОП и други европейски полицейски служби, които работят съвместно с Европол. Това показва годишният отчет на МВР.

Съобщенията са свалени от 53 отворени интернет платформи - социални мрежи, сайтове за видеосподеляне и др. Те са били публикувани на над 10 езика, съобщиха за в. "Сега" от ГДБОП. Става въпрос за публични публикации, а не за постове в затворени чатове или групи. Сред изтритите постове няма на български език, а ГДБОП не разполага с информация за съпричастност на български граждани към публикациите, пропагандиращи насилие.

Отделно има увеличение на екстремистките публикации. В края на 2016 година на страницата на Европол е посочено, че през изминалите 12 месеца са премахнати 11 000 съобщения на 8 езика.

Премахването на съобщения, които пропагандират насилие, се прави от специализирани звена в службите в различните страни. Тяхната работа се контролира от Европол. Често се случва една полицейска служба да прави заявка заради съобщение, което е засякла. Тази заявка обаче се изпълнява от друга държава, тъй като сървърът със съобщението се намира на нейна територия.

Наблюдението за екстремистко съдържание се прави от специализирани звена, точки за достъп, във всяка национална полицейска служба. Техните действия се координират от звеното Internet Referral Unit в Европол (EU IRU).

"По силата на споразумение с държавите членки EU IRU се фокусира върху сезиране за съдържание, публикувано от "Ал Кайда" и "Ислямска държава". Идентифицираното екстремистко или терористично съдържание се посочва на платформите на социални медии, които действат в съответствие със собствените си правила за премахване на съдържание. Посочването на терористично и екстремистко онлайн съдържание на засегнатите онлайн доставчици на услуги не съдържа принудителен акт, решението за премахване на съдържанието се взема от доставчика на услугата. EU IRU не премахва съобщения, тъй като това не е част от правомощията му. В крайна сметка около 85% от посочените съобщения биват унищожавани", съобщават от Европол. Оттам не отговориха каква част от заявките за премахване са направени от България, тъй като не дават данни за отделните държави.

Последната голяма операция на специализираното звено бе в края на април. Тогава от Европол съобщиха, че са атакували "информационната агенция" на ИДИЛ Amaq News Agency. В операцията участваха службите на България, Белгия, Франция, Холандия, Румъния, Великобритания и Канада. Според съобщението на Европол действията на отдел "Киберпрестъпност" в ГДБОП са довели до "изземване на дигитални доказателства". Холандската полиция пък е иззела сървъри на ИДИЛ в Холандия. Такива са били иззети и в Канада, и САЩ. Тогава директорът на Европол Роб Уейнрайт заяви, че акцията е направила пробойна в способността на ИДИЛ да разпространява пропаганда и да радикализира младите хора в Европа.

По български

В България най-често наблюдението в интернет от страна на ГДБОП и ДАНС се свързва със случаи, при които има яростни критики към управлението. Историческа остава полицейската онлайн "профилактика" покрай посещението на руския патриарх Кирил у нас. Тогава полицията поиска обяснение от Олена Коцева, председател Сдружението на украинските организации. Тя изрази възмущението си във Facebook от казаното от руския патриарх Кирил в интервю за БНТ. "Това се прави винаги, не само сега заради патриарха. Тези неща се правят и за всеки друг наш гост, не само гост, имаме си процедури, проверяваме си", заяви Радев. Няколко месеца по-рано ГДБОП привика гражданина Васил Коцев за обяснения, защото бе писал заплахи срещу премиера Бойко Борисов във Facebook. Премиерът лично му се извини.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес