Премълчаното с етикет "Делян Пеевски" относно КТБ - това е основният акцент във втория материал от поредицата на неправителствената организация Антикорупционен фонд (АКФ) за премълчаното от аферата "КТБ". Едно от лицата на АКФ е журналистът Николай Стайков, който беше част от екипа на в. "Капитал" преди време. А основният момент е дали Цветан Василев не се е готвил да съди Делян Пеевски заради невърнати кредити към КТБ за над половин милиард лева (575 000 000) и дали затварянето на банката не е било един вид "превантивно"?
Групата на семейството, групата на фамилията или групата Д.П. - това е списък с фирми, който се следи от директорите на КТБ всеки ден в периода май - юни 2014 година. Припомняме, че КТБ беше поставена под специален надзор на 20 юни, 2014 година. Сред имената в клипа са "Булгартабак", "Водстрой", която преди 3 години светкавично беше купена от "Хидрострой", "Газпроект Юг". Последните две фирми бяха част от борбата за строежа на "Южен поток" в България. А показани имейли от директори на КТБ сочат, че са се водели активни разговори с въпросните фирми да си плащат кредити, взети от КТБ и се е следяло дали няма да има промяна в собствеността им.
Цитиран е и специален имейл от Борислав Борисов, директор на управление "Правно" на КТБ до Георги Зяпков, директор на управление "Кредитиране" на КТБ - Зяпков сега е подсъдим по делото "КТБ". Електронното съобщение е "справка за подсъдност на групата ДП" и съответно възниква въпросът дали КТБ не се е готвила да се обърне към съда заради просрочени кредити на стойност от поне 575 млн. лева от тази група?
Историята обаче започва с официални показания на обвинения в шпионаж в полза на Русия бивш издател на в-к "Дума" и бивш депутат от БСП Николай Малинов. Малинов говори за Цветан Василев и как на среща при Сергей Станишев за финансирането на "Дума" станало на въпрос, че Василев и определения само преди седмица за почетен консул на България за Узбекистан Петър Манджуков имали отношения във връзка с ИПК "Родина" и в-к "Дума" - Василев да плати на Манджуков, за да се откаже от всякакви претенции към червения официоз. Но Малинов признава и, че се е виждал с Василев в централния офис на КТБ на площад "Гарибалди" в София и че го е молил да му съдейства, за да убеди Делян Пеевски да даде забавени към в-к "Дума" пари. АКФ не пропуска да каже и, че обвиненията за шпионаж спрямо Малинов идват именно от разследването на аферата "КТБ".
Това е единственият документ от над 400 разпита в следствието, в който някой е споменал поименно Делян Пеевски, твърди още неправителствената организация. Като какъв Пеевски е трябвало да плаща на издателя на "Дума", пита АКФ, като прилага друг фрагмент от показанията на Малинов – че е имал тристранна среща с Цветан Василев и Делян Пеевски, на която се разбрали да си сътрудничат и да не си създават проблеми.
Припомняме, че при внасянето на делото "КТБ" в съда, наблюдаващият прокурор и избран от ВСС за нов главен прокурор Иван Гешев заяви, че не са установени "неща", свързани с Пеевски и източването на КТБ. Тогава Гешев каза, че имало още 24 производства по аферата "КТБ" и ако някой от тези случаи има връзка с Пеевски, ще се изясни.
Отделно АКФ пуска имейл и от адвокат Александър Ангелов за собствеността на "Булгартабак". Ангелов отдавна е свързван с Пеевски – вижте в този материал интересни подробности. Какво е положението с "Булгартабак" – вижте във видеото.