16-годишният Махмуд Благоев, за който медиите писаха преди два месеца, когато преби възпитателка с лопата, сега е душил друго момче, съобщава кореспондентът на Actualno.com в Смолян.
Още: Заради мъгла: Три катастрофи в Благоевградско
Още: Тежка катастрофа край Костинброд, има загинал
Момчето е в Центъра за настаняване от семеен тип (ЦНСТ) в кв. "Устово" на Смолян. След първия жесток инцидент, то бе изпратено в психиатрия. Районният съд в Смолян постанови тогава Махмуд да бъде изпратен в клиниката по детска психиатрия в Александровска болница за срок от 30 дни. След престоя си там бил върнат обратно.
Преди дни в полицията изпратен сигнал, че 16-годишният изоставен от родителите си младеж е започнал да души друго 14-годишно момче. По първоначални данни детето е припаднало, но няма сериозни наранявания. Случаят се проверява от прокуратурата.
По думите на секретаря на Община Смолян Момчил Николов, двамата младежи са агресивни. Случаите и на другите деца в Центъра не са по-леки. Освен че имат здравословни проблеми, те имат и поведенчески проблеми от живота им в институции, от комуникацията им само с проблемни деца.
Още: 9-годишно дете е починало на занималнята си в училище във Велико Търново
Още: Тежка катастрофа с трима загинали край Силистра
От нужния персонал 12 души, заради тежките случаи в центъра, сега са едва 4-ма, и то пенсионери.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Съдът на ЕС: Електронни фишове и глоби за тол такси в България масово падат, може и за винетките
Още: Агенция "Митници" с удар: Над 40 хил. дози лекарства и добавки са иззети при международна операция
Николов обяснява, че когато трябва да изпратят дете на лечение извън Смолян с придружител, съвсем се оголва и без това малкият екип на центъра и се затрудняваобгрижването на останалите.
От местната управа на Смолян очакват становище от Държавната агенция за закрила на детето дали бъде закрит центъра, а децата да бъдат преместени в друга подобна институция, където с тях да работят експерти с по-висок капацитет.
Според Николов е трудно да се осъзнае в какво състояние са деца, които се настаняват в центрове като този, защото те не са усетили никога в живота си родителска обич, прегръдка, любов. Той каза, че в ЦНСТ живеят в близка до семейната среда, но те са нямали семейства и на тези години е късно да им се въздейства. "Или за работа с тях са необходими светила, с каквито ние тук не разполагаме", посочи Николов.
Още: Преди окончателното произнасяне на съда: Георги Семерджиев иска по-малка присъда
Още: Без дори да разберат: Чужденци, купили имоти у нас, станаха жертва на измамна схема
Масово назначените в центъра хора напускат след като се сблъскат с тежката работа. Тези, които били с педагогическо образование избирали да отидат в сферата на образованието, където повишават заплатите, вместо да работят в изключително сложна обстановка в социалната сфера. Има образовани хора, които избирали да работят другаде с аргумента, че там "няма да ядат бой".
Желанието на Община Смолян е този център да се ползва за настаняване от семеен тип за деца от 13 до 18 години без увреждания – център, който е разположен в ученическото общежитие.