Козметика и екология - кои са опасностите?

08 април 2024, 12:37 часа • 4928 | прочитания

Козметичната индустрия има своята огромна роля в екологията на заобикалящата ни среда. Кои продукти са безопасни за нас, но и за природата. Как да ги избираме и може ли нашият избор да повлияе върху екологичността на индустрията? Ето кои са основните компоненти и фактори, които правят козметиката рискова за климата

Още: "Чешмите в България": Проектът, който казва "да" на хубавата питейна вода и "не" на пластмасата

Още: Какво е устойчив начин на живот и как с него пазим Земята? (ВИДЕО)

Опаковка

Картон, хартия, пакети, целофан - това са слоевете, с които са опаковани повечето козметични продукти днес. Да се премахне напълно опаковката не е възможно, но може да започнете да избирате продукти, върху които е отбелязано, че опаковката е рециклирана или биоразградима. Също така вече има магазини, в които някои продукти са в наливно или насипно състояние и вие може да донесе своя опаковка за многократна употреба.

Още: 11 трика да спрем разхищението на храна

Още: "Заложници сме": Глоби за ТЕЦ-овете на Ковачки масово падат в съда, никой не може да спре замърсяването

Още: За да няма населени места без вода - какво ще направят общините: Говори Силвия Георгиева (ВИДЕО)

 

Нефтени продукти

Те са широко използвани в производството на козметика при производството на вазелин, силицилова киселина, минерални масла и парафин. Предимствата на тези средства са ниската им цена, дългият срок на годност и въздействието върху кожата, но сред отрицателните са сложните въглеводороди, които се натрупват в почвата и водата и по този начин вредят на природата. Възможно е синтетичните компоненти да бъдат заменени с естествени, но тогава трябва да проверите дали не сте алергични към тях. 

Още: Страни - жертви на климата: България е в топ 10. Защо демографията ни прави уязвими?

Още: Напред към алтернативната енергия: Как е в ЕС и по света? (ВИДЕО)

Още: Как да намалим разхода на хартия в домакинството

Още: AI и климатичните промени. За метеорологията на бъдещето говори експертът Христо Чипилски

Още: Станции в градинки вместо до шосето: Крие ли се колко мръсен е въздухът в София?

Снимка: iStock

Брокат

Брокатът се прави от полимери и алуминий. Той се добавя в много продукти, за да придаде привлекателност на продукта и ефект за сияйна кожа. Брокатът може да присъства в лаковете за коса, крема за лице и други продукти, но той не се разлага. Затова брокатът попада в стомаха на рибите. Еколозите са обявили този компонент за нежелателен и се опитват да го заменят с биоразградим материал. 

Още: 10 начина да пестим вода у дома

UV-филтри

Почти всички днес ползват слънцезащита, но когато тя се отмива от телата на къпещите си неорганичните вещества попадат във водата и не се разлагат. Засега няма убедителни изследвания по отношение на органичните компоненти в слънцезащитната козметика. 

Снимка: iStock

Още: 9 начина да се храним по-екологично

Микропластмаса

Във всички скрабове и пилинги, както и в някои продукти на декоративната козметика и дезодоранти има микрочастици, които най-често са изкуствени и са направени от микропластмаса. В САЩ тези продукти са забранени, тъй като е доказано, че имат вредно влияние върху природата.

Парабени

Парабените са консерванти, които помагат козметичният продукт да се запази по-дълго време. В малки дози те не оказват влияние върху човешкото здраве, но при измиване се натрупват във водата и почвата. Съществуват натурални консерванти, но производството на тази козметика значително оскъпява продуктите. 

Още: Как се променят сезоните по света и в България (ГРАФИКИ)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес