Американски учени откриха вода в космически прах, уловен във земната стратосфера.
Миниатюрните зрънца, които се реят из Слънчевата система, съдържат малки водни джобове. Те са се образували от въздействието на слънчевия вятър.
Учените от националната лаборатория "Лорънс Ливърмор" са изследвали звезден прах с размери 5 до 25 микрона с микроскопи с висока резолюция. Те са открили водните джобове точно под повърхността им.
Тази химическа реакция е възпроизвеждана в лабораторни условия. За пръв път обаче специалисти откриват вода в истински звезден прах. Като се има пред вид, че са откривани органични съединения в междупланетен прах, резултатът показва, че тези зрънца съдържат основните съставки на живота. Тъй като космически прах има във всички слънчеви системи в цялата вселена, перспективите за живот в космоса нарастват.
Звездният прах е изграден от силикати, които съдържат кислород. Преминавайки през космоса, той среща слънчевия вятър.
Този поток от заредени частици съдържа високоенергийни водородни йони. При сблъсъка им водородът и кислородът се свързват и образуват вода. Тази хипотеза е потвърждавана с лабораторни експерименти.
Тъй като върху ранната Земя е падал звезден прах, е възможно именно той да е донесъл вода, но надали тя е била достатъчно за образуването на океаните. По-вероятно е те да са се образували от падането на богати на вода астероиди и комети.
Източник: БТА