Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защо Марс е загинал, а Земята все още е пълна с живот?

26 януари 2024, 08:40 часа • 19366 прочитания

Познаваме Марс като безжизнена, прашна червена планета, но това невинаги е било така. Някога Марс е бил ярък, ако не и зелен свят. Доказателствата за вода са навсякъде: древни корита на реки, морско дъно, алувиални конуси... Някога на планетата е имало огромни океани, извиващи се реки и са падали дъждове, въпреки че не е известно дали там е имало живот.

Още: Колкото футболно игрище: Астероид може да удари Земята през 2032 година (ВИДЕО)

Още: Слънчевата система се управлява не само от гравитация, но и от други сили

ОЩЕ: Море от замръзнала вода е открито под екватора на Марс: достатъчно да наводни планетата

Но Марс е роден с „дефект“. Планетата е малка: приблизително едва 11% от масата на Земята. Тази малка маса означава, че ядрото му се е охладило много бързо според космическите стандарти.

Част от топлината на планетите възниква в резултат на разпадането на радиоактивни елементи, които са се намирали в първичния газов облак, образувал Слънчевата система.

Още: Магнитни бури за седмицата 27 януари - 2 февруари 2025 г.: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)

Още: SpaceX ще изстреля 23 спътника Starlink в орбита от Калифорния

Планетите също съхраняват топлина от самия процес на формиране: всяка се явява резултат от свиването на голям разсеян облак от газ и прах в сравнително компактен обем. Този колапс предизвиква триене, което генерира топлина. Тази топлина остава вътре в тялото на планетата по време на нейното формиране, а след това се излъчва навън.

Планетите бавно отделят топлина и изстиват, казва астрофизикът Пол Сътър в Universe Today.

На Земята все още има много топлина поради две причини. Нашата планета е по-голяма от Марс, така че е получила повече топлина по време на своето формиране. Ако увеличите размера на една планета двойно, площта на нейната повърхност ще се увеличи четири пъти, но обемът ще се увеличи осем пъти. По-големите планети излъчват топлина по-бавно.

Още: Луната вече е в списъка с обекти на културното ни наследство в риск

Още: Starship на SpaceX се взриви при тестов полет и създаде хаос за самолетите (ВИДЕО)

Топлината на Земята се поддържа от течното ядро, което генерира магнитното поле. Магнитното поле отразява натиска на слънчевия вятър, съхранявайки нашата атмосфера в безопасност. Без това защитно поле тя щеше да бъде издухана.

ОЩЕ: Вижте Марс както никога досега

Това е бил и проблемът на Марс. Тъй като планетата е твърде малка, за милиард години ядрото ѝ е изстинало и се е втвърдило, а магнитното ѝ поле е станало слабо. Без тази защита Марс е загубил атмосферата си, а водата на повърхността му се е изпарила, отлитайки в междупланетното пространство във вид на газ.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес