Ултравиолетова светлина от избухнало бяло джудже беше засечена от астрономите едва за втори път в историята на астрономията. Тя може да даде на изследователите важни насоки какво предизвиква гибелта на тези древни звезди.
Още: Огромен астероид ще се размине със Земята на Бъдни вечер
Още: Космологичната константа се оказа променлива
Изследователите откриха тази необичайна свръхнова - наречена SN2019yvq - миналия декември, само ден след експлозията. В рамките на часове учените класифицираха събитието като свръхнова тип Type Ia - не необичайно звездно събитие, което се смята за обикновено, с изключение на това, че то било придружено от изключително рядък изблик на ултравиолетова светлина.
„Това са едни от най-често срещаните експлозии във Вселената“, казва астрофизикът Адам Милър от Северозападния университет в САЩ. "Но това, което е специалното, е тази ултравиолетова светлина. Астрономите я търсят години наред и досега никога не са я намирали. Това всъщност е едва вторият път, когато е наблюдавана ултравиолетова изблик при тип Ia супернова."
SN2019yvq се намира в галактика на приблизително 140 милиона светлинни години от Земята, като рядката светлина е била наблюдавана за няколко дни, преди емисиите да престанат.
Още: Лунен календар за 2025 г.
Още: Магнитни бури за седмицата 16-22 декември 2024 година: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
Що се отнася до това, което се крие зад странната светлина, екипът казва, че все още не са сигурни, защото белите джуджета - изтощени звездни останки - обикновено не са достатъчно горещи, за да генерират топлината, необходима за този вид светлина.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Нов странен радиокръг подсказа възможната природа на това явление
Още: Откритие: Това, което си мислим, че знаем за Вселената, е много погрешно
„Нещо необичайно се случи с тази свръхнова, която създаде много горещо явление“, казва Милър.
Докато текущите наблюдения в рамките на следващата година се очаква да изяснят точния механизъм, отговорен за проблясъка на SN2019yvq, понастоящем остават няколко възможни виновници, които биха могли да предизвикат тези събития.
Потенциално, смятат изследователите, бялото джудже би могло да стане нестабилно след консумация на звезден материал от друга звезда в двоична система, при сблъсък на материал между двете.
Още: Слънчевата система можеше да е различна: тя била променена от нашествие от дълбокия космос
Още: Магнитни бури за седмицата 9-15 декември 2024 година: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
Като алтернатива светлината може да е резултат от драстично увеличаване на топлината поради смесване между вътрешното ядро на бялото джудже и външните слоеве или от въглерод, възпламеняващ хелия в звездата.
И накрая, възможно е две бели джуджета да се слеят, като светкавицата на SN2019yvq представлява експлозия, тъй като изхвърлен материал от двете звезди вляза в контакт.
Въпреки че не можем да сме сигурни кое обяснение все още е най-доброто за това, което се е случило в SN2019yvq, когато прахът от това невероятно звездно събитие започне да се утаява, картината се очаква да стане по-ясна.
"С течение на времето избухналият материал се отдалечава по-далеч от източника", казва Милър. "Тъй като този материал изтънява, можем да видим все по- ясно. След една година материалът ще бъде толкова тънък, че ще видим всичко в центъра на експлозията."
В този момент изследователите казват, че най-накрая би трябвало да можем да разберем какво е накарало това бяло джудже да избухне толкова зрелищно и отговорите биха могли да ни покажат как желязото, генерирано в свръхновите, се разпределя в космоса и в крайна сметка спомага за формирането на планета.
Може също така да ни помогне да разгадаем някои от неизвестните около тъмната енергия, за които се смята, че влияе на това колко бързо се разширява Вселената.
"Тъмната енергия остава загадка. Но тези свръхнови са най-добрият начин да се изследва тъмната енергия и да се разбере какво е.", допълва в заключение Милър.