Междупланетната автоматична сонда „Воядржър-1” навлезе в нова област в близост до границата на Слънчевата система и след пресичането й ще достигне междузвездното пространство. Това съобщи Лабораторията за реактивно движение на НАСА в Пасадина, щата Калифорния, където „Вояджър-1” е построен и от където се управлява неговата уникална експедиция, предаде ИТАР-ТАСС.
Още: Магнитни бури за седмицата 20-26 януари 2025 г.: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
Още: Земята ли е единствената планета в Слънчевата система с тектоника на плочите?
В граничния регион на Слънчевата система силовите линии на магнитното поле на Слънцето се съединяват със силовите линии на магнитното поле на междузвездното пространство. Учените смятат, че тази област се намира в пределите на нашата планетна система, тъй като направлението на линиите на магнитното поле е еднакво с това в другите области по пътя на сондата.
Предполага се, че когато „Вояджър-1” излезе извън пределите на Слънчевата система, направлението на линиите на магнитното поле ще се измени.
„Вояджър-1” е изстрелян в космоса през 1977 г. и в момента се намира на разстояние над 18 милиарда км от Слънцето. Той се движи със скорост 17 км в секунда и може да се превърне в първия космически апарат, напуснал пределите на Слънчевата система.
Още: Луната вече е в списъка с обекти на културното ни наследство в риск
Още: Starship на SpaceX се взриви при тестов полет и създаде хаос за самолетите (ВИДЕО)
Сондата преодоля няколко километра повече от своя „близнак” „Вояджър-2”. За 35 г. сондите направиха снимки на Юпитер и Сатурн, а също така позволиха на учените да научат повече за Уран и Нептун.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Планетата Фаетон и каква щеше да е съдбата на Земята
Още: Блокирана на МКС с месеци астронавтка се разходи в открития Космос (ВИДЕО)