Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Водородна бомба срещу Starlink: Китай разработи радикален начин за разправа с "нахални" спътници

24 октомври 2022, 09:12 часа • 3873 прочитания

Китайски военни учени публикуваха методика, която позволява масово унищожаване на спътници над зададена територия с помощта на водородна бомба. Тази методика се различава от предложените по-рано или дори тествани методи за противосателитна война с ядрени оръжия по избирателността на поразяващото действие. Според твърденията на разработчиците специално зададената детонация на заряда трябва да засегне само апаратите в определени орбитални равнини.

Предложеният метод подразбира взрив на бойна глава с мощност десет мегатона тротилов еквивалент на височина 80 километра. В такъв случай ще настъпи йонизация на въздуха и освобождаване на газ на четиристотин километра нагоре със скорост до 2,3 километра в секунда. Полученият плазмен облак ще се превърне в капан за сателитите, летящи над мястото на детонацията. Те ще се сблъскат с по-плътна от обичайната среда и малко ще се забавят, а остатъчната радиация ще повреди електрониката им.

Височината е избрана специално – тя не е космическа, но не е и атмосферна. Ако се изведе бойна глава над линията на Карман (условната граница между земната атмосфера и космическото пространство), то в резултат на взрива ще преобладават електромагнитни ефекти. А продуктите от разпада на делящото се вещество в заряда ще образуват радиационни пояси. Резултатът ще бъде повреждане на много по-голямо количество оборудване както на Земята, така и в Космоса и ще засегне и собствените спътници на държавата, която я е извела. А взрив под избраната точка ще доведе до освобождаване на „газовия капан“ на по-ниска височина. Просто казано, 80 километра се оказали оптимални за такава задача и плазменият облак, състоящ се от тежки йони, бързо ще се спусне обратно в атмосферата и орбитата отново ще стане безопасна.

Като цел на изследването е избран Starlink, тъй като китайските военни и политици смятат за национална заплаха „съзвездието“ от спътници за връзка на SpaceX. Първо, те могат да осигурят достъп до интернет, който е трудно да се блокира и почти невъзможно да се филтрира. И второ, всеки от спътниците на съзвездието е потенциален прехващач за други космически апарати. Те могат да маневрират и са сравнително евтини, освен това са много (повече от 3000 към есента на 2022 г.).

Учени от Северозападния институт за ядрени технологии (NINT) са представили всичките си съображения и резултати от компютърната симулация в научна статия, публикувана в списанието Nuclear Techniques (He Jishu). Самата публикация не е публично достъпна, но един от нейните автори разказва някои подробности от изследването пред онлайн изданието South China Morning Post.

Трябва да се отбележи, че някои детайли на моделирането повдигат големи въпроси, а текстът на изследването все още не е възможно да се прочете. Например отчитан ли е рискът от разрушения и жертви на повърхността на Земята при използването на такова оръжие. Термоядрени взривове на подобна височина вече са провеждани – през 1958 г. САЩ провеждат изпитания на Teak като част от операцията Hardtack. Заряд с мощност 3,88 мегатона тротилов еквивалент сработва на 76,8 километра над атола Джонстън. Няколко души, които наблюдават експлозията на открито близо до епицентъра, усещат такава горещина по кожата си, че не издържат и се скриват в убежище.

Последващият анализ показва, че топлинният поток на земната повърхност достига една калория на квадратен сантиметър. Това все още не е достатъчно, за да причини изгаряния, но много близо до праговата стойност – 1,2 калории на квадратен сантиметър (според американските стандарти за безопасност на труда). Два пъти и половина по-мощен взрив на подобна височина рискува не само да причини изгаряния на минувачите, но дори да ги ослепи.

И накрая, най-спорният момент – ефективността на такова оръжие. Според китайските учени облакът йонизиран газ ще се разпростре върху площ от 140 000 квадратни километра (по-малко от 0,02 процента от площта на земната повърхност). Тоест, предвид мащаба на близкия космос на височини от поне 500 километра, много малко спътници ще попаднат в такъв капан. Ако изчисленията са верни и не се образуват радиационни пояси, електромагнитният ефект ще бъде слаб. В противен случай съществува риск от безразборно повреждане на огромен брой устройства – Starlink, собствени, чужди, съюзнически или вражески.

За щастие никой не се готви да проверява симулацията, а и ядрените опити във всички среди (под, на и над земята) отдавна са забранени. Любопитно е, че освен срещу спътници, авторите на работата предлагат да се използват такива мощни бойни глави срещу хиперзвукови оръжия.

ВИЖТЕ ОЩЕ: Русия заяви, че сателитите може да станат "легитимна цел" по време на война

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес