Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

В Бермудския триъгълник: Откриха фрагмент от взривената совалка „Чалънджър“ (ВИДЕО)

11 ноември 2022, 19:37 часа • 22096 прочитания

Водолази от снимачния екип на History Channel заснемали филм за „прокълнатите води“, когато открили част от друга загадка – елемент от совалката „Чалънджър“. Катастрофата от 1986 г. се случи още на 73-тата секунда от изстрелването на орбиталния апарат.

Фрагментът от разбитата совалка е открит край бреговете на Флорида почти 37 години след катастрофата, отнела живота на 7-те членове на екипажа.

Водолазите от филмовия екип на History Channel са провеждали подводно заснемане за филма „Бермудският триъгълник: В прокълнатите води“, чиято премиера била планирана за 20 ноември, когато неочаквано открили част от още една мистерия – фрагмент от орбиталния апарат, който на 28 януари 1986 г. се взриви на 73-тата секунда от мисията STS-51L. За причини за трагедията се изказват различни версии, смята се, че астронавтите са загинали поради взрив на резервоара за гориво.

НАСА потвърди, че откритият фрагмент наистина е част от совалката. По такъв начин това е първата находка от 25 години насам.

Служителят на НАСА Майкъл Чианили, който оценил автентичността на открития фрагмент, споделя, че когато е видял кадрите, е изпитал същите емоции както в деня на катастрофата на совалката.

Екипажът на мисия STS-51L, загинал 73 секунди след изстрелването на 28 януари 1986 г. На първия ред от ляво надясно: Майкъл Дж. Смит, Франсис Р. Скоби и Роналд Е. Макнейр. Отзад от ляво надясно са Елисън С. Онизука, Шарън Криста Маколиф, Грегъри Б. Джарвис и Джудит А. Резник. (NASA Photo)

Досега са открити около 118 тона отломки от совалката – това са приблизително 47% от цялата „Чалънджър“, включително два ускорителя на твърдо гориво и външен резервоар за гориво.

По-голямата част от откритите отломки са погребани в изоставена ракетна шахта на нос Канаверал, където се намира базата на космическите сили на САЩ. А страничният панел на совалката е изложен в космическия център Кенеди, до овъглената рама на пилотската кабина на совалката „Колумбия“, която се разби над Тексас по време на навлизане в атмосферата през 2003 г. Тогава, както и през 1986 г., загинаха седем астронавти.

Катастрофата на „Чалънджър“

„Изминаха 37 години, откакто седем смели изследователи загинаха на борда на „Чалънджър“. Тази трагедия ще остане завинаги в колективната памет на страната ни. Милиони хора по света, включително и аз, помнят 28 януари 1986 г. като събитие, което сякаш се е случило вчера“, пояснява администраторът на НАСА Бил Нелсън.

По думите му находката кара човек да се замисли за наследството на седемте загинали изследователи и какво се е променило след тази трагедия.

„За НАСА безопасността е била и остава най-важната ценност. Особено сега, когато нашите мисии изследват Космоса повече от преди“, казва Нелсън.

Трагедията от 1986 г. е широко обсъждана в пресата: 85% от анкетираните американци знаели за нея час по-късно. Само убийството на Джон Ф. Кенеди и смъртта на Франклин Рузвелт са събития, които са предизвикали по-голям резонанс в американското общество.

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес