Учени ще приветстват "десетилетието на Венера" с три нови мисии

12 март 2022, 10:45 часа • 3396 | прочитания

От десетилетия втората планета в Слънчевата система остава почти неизследвана – в момента само един спътник, Akatsuki, изследва нашата съседка. Последната мисия на НАСА, посетила Венера, приключва през 1994 година. Това обаче ще се промени скоро, след като НАСА и Европейската космическа агенция (ЕКА) се ангажират с три нови мисии, очакващи да бъдат задействани около 2030 година, пише Space.com.

Още: Магнитна буря за вторник, 1 април 2025: Прогноза от САЩ

Още: Магнитни бури през седмицата 31 март - 6 април 2025 г. (ГРАФИКА)

През юни 2021 г. НАСА одобри две нови мисии до Венера - VERITAS и DAVINCI, докато ЕКА дава зелена светлина за мисия, наречена EnVision. И трите се очаква да пристъпят към мисиите си в ранните години на следващото десетилетие и са проектирани да революционират изследванията на планетата.

Дните на Венера са изненадващо дълги

VERITAS, приготвяйки се за излитане през 2027, е създаден да разгледа планетата през дебелите облаци и да даде пръв поглед на венерианската повърхност. Инструментите на спътника ще предоставят информация относно скалния състав, геоложката активност и вътрешността на планетата.

Още: Безсмъртен враг спира Илон Мъск в порива му да завладее Марс

Още: Магнитни бури през април 2025 – внимавайте в тези дни (ГРАФИКА)

Единият от инструментите на борда на VERITAS – излъчващ картограф, ще има почти идентичен двойник на борда на европейската мисия EnVision, която ще излети в началото на следващото десетилетие. Очаква се двата апарата да се допълват взаимно. Инструментите също така ще могат да идентифицират дали повърхността на Венера има активни потоци от лава.

До 2034 година: Русия готви три мисии до Венера

Докато VERITAS и EnVision се фокусират върху изследването на повърхността на планетата, наблюденията на DAVINCI ще наблегнат на изследването на дебелата и богата на въглерод атмосфера. За разлика от другите две мисии, DAVINCI включва два компонента – основния спътник и атмосферна проба, която ще се спусне до повърхността.

Една от причините за внезапния интерес към Венера е, че през септември 2020 е намерен фосфин в атмосферата, който елемент се свързва с живота на Земята. Това откритие подновило интереса към обитаемостта на планетата.

Още: Магнитна буря за неделя, 30 март 2025: Прогноза от САЩ

Още: Изключително рядка звездна експлозия ще бъде видима от Земята

ВИЖТЕ ОЩЕ: Загадъчни аномалии на Венера може би крият живот

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Яна Михайлова
Яна Михайлова Отговорен редактор
Новините днес