Астрономите засякоха необикновени "кохерентни" радиосигнали от подобна на Земята планета, което вдъхва надежда за живот на нея. Това предполага, че на планетата може да има магнитно поле и може би дори атмосфера. Констатациите са описани в нова статия „Кохерентни радиоизригвания от известна планета-домакин на M-джудже YZ Ceti“, публикувана в Nature Astronomy.
Още: Магнитни бури за седмицата 20-26 януари 2025 г.: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
Още: Земята ли е единствената планета в Слънчевата система с тектоника на плочите?
Радиосигналът предполага, че планетата има свое собствено магнитно поле, за което се смята, че е ключово за поддържане на живота. На Земята нашето магнитно поле ни помага да се предпазим от високоенергийните частици. Като такъв, всеки извънземен живот вероятно ще зависи от това да бъде защитен от подобно поле. „Виждам нещо, което никой не е виждал да се случва преди“, каза Джаки Виладсен, астроном от университета Бъкнел.
Досега изследователите се опитваха да потвърдят дали далечните скалисти планети имат свои собствени магнитни полета, а това беше и причината учените да кажат колко вероятно е една планета да поддържа живот. Сега новият кандидат – YZ Ceti b, скалиста планета, която обикаля около звезда на около 12 светлинни години от Земята, е изпратила повтарящ се радиосигнал.
Радиовълните, които изследователите откриха от планетата, изглежда се генерират, когато звездата взаимодейства с магнитното поле на своите планети. Скалистата планета е идеална за тестване на теории за това дали тези магнитни полета могат да бъдат открити на такова разстояние.
Още: Луната вече е в списъка с обекти на културното ни наследство в риск
Още: Starship на SpaceX се взриви при тестов полет и създаде хаос за самолетите (ВИДЕО)
Изследователите описват ефекта като подобен на полярното сияние или северното сияние, което се случва на Земята, когато частици с висока енергия от Слънцето взаимодействат с атмосферата на нашата планета, пише bTV.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Планетата Фаетон и каква щеше да е съдбата на Земята
Още: Блокирана на МКС с месеци астронавтка се разходи в открития Космос (ВИДЕО)
„Търсенето на потенциално обитаеми или носещи живот светове в други слънчеви системи зависи отчасти от възможността да се определи дали скалисти екзопланети, подобни на Земята, действително имат магнитни полета“, каза Джо Пеше, програмен директор на Националната радиоастрономическа обсерватория.
„Това изследване показва не само, че тази конкретна скалиста екзопланета вероятно има магнитно поле, но предоставя обещаващ метод за намиране на нещо повече“, добави Пеше.