Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Тъмна плазма" от Слънцето носи магнитна буря на 17 и 18 август

16 август 2022, 07:45 часа • 13245 прочитания

Облак от „тъмна плазма“ изригна от Слънцето в неделя и се очаква да осъществи контакт със Земята в сряда, създавайки възможност за слаба геомагнитна геомагнитна буря според прогнозата на Националната агенция за океански и атмосферни изследвания (NOAA) на САЩ.

Още: Огромен астероид ще се размине със Земята на Бъдни вечер

Още: Космологичната константа се оказа променлива

Изригването на слънчев материал е известно като изхвърляне на коронална маса (CME) – облак от зареден слънчев газ и магнитни полета. Той беше изстрелян към Земята на 14 август от регион на слънцето, известен като AR3076.

Според ресурса Spaceweather.com, който следи слънчевата активност, „струята тъмна плазма“ се насочва към Земята със скорост над 600 m/sec. При тази скорост пътуването от Слънцето до Земята ще отнеме няколко дни.

Още: Лунен календар за 2025 г.

Още: Магнитни бури за седмицата 16-22 декември 2024 година: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)

Короналната маса се освобождава от региони на Слънцето, известни като слънчеви петна, но те могат да изглеждат ярки в някои изображения на НАСА.

Как ще се отрази това на хората?

Някои от тези изригвания теоретично биха могли да окажат влияние върху структурата на живота на Земята: всичко се дължи на влиянието на земното магнитно поле. В някои случаи това е свързано с трудности в работата на енергийните системи, повишено съпротивление на спътниците. В редица региони може да се наблюдава полярно сияние, дори в такива, където практически не се среща, например във Флорида или Джорджия. Ефектът от въздействието на коронална маса върху Земята обикновено се нарича геомагнитна буря.

NOAA издаде предупреждение, че на планетата се очаква слаба магнитна буря от ниво G1 в сряда, 17 август. С други думи, може да има леки колебания на напрежението в електрическата мрежа и може да има известно въздействие върху работата на сателитите. Освен това в някои американски щати, като Мичиган и Мейн, ще бъде възможно да се види северното сияние.

Според Центъра за прогнозиране на космическото време (SWPC) тази магнитна буря е класирана като G1, което означава, че се очаква да бъде най-малко интензивна. В класификацията на NOAA има пет класа и за четвъртък, 18 август, агенцията предупреждава за възможна геомагнитна буря от ниво G2, тъй като плазменият поток е следван от високоскоростен слънчев вятър, който увеличава вероятността за геомагнитна буря на тази дата.

Още: Слънчевата система можеше да е различна: тя била променена от нашествие от дълбокия космос

Още: Магнитни бури за седмицата 9-15 декември 2024 година: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)

Метеочувствителните хора и хората с хронични и сърдечни заболявания могат да намерят препоръки ТУК.

ВИЖТЕ ОЩЕ: Когато Слънцето се ядоса. Най-лошите слънчеви изригвания в историята

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес